10-14 iyun 2024-cü il tarixlərində Elm və Təhsil Nazirliyi İqtisadiyyat İnstitutunun İnklüziv sosial inkişaf şöbəsində elmi-tədqiqat işlərinin 6 aylıq hesabatları müzakirə olunub.
Şöbə müdiri, i.e.d. Rəsmiyyə Abdullayeva müzakirələrin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışaraq qeyd edib ki, şöbənin hər bir elmi əməkdaşının apardığı tədqiqatla bağlı məruzəsi dinləniləcək. Aparıcı elmi işçi, i.f.d Jalə Əliyeva “Azərbaycan Respublikasında əlilliyi olan şəxslərin həyat keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi”, böyük elmi işçi Vəfa Həşimova “Pensiya sisteminin dayanıqlığının təmin edilməsinin dünya təcrübəsi”, böyük elmi işçi Amaliya Allahverdiyeva “Azərbaycan Respublikasında sosial yardım sisteminin mövcud vəziyyətinin qiymətləndirilməsi”, elmi işçi Aygün Təhməzli “Azərbaycan Respublikasında dövlətin sosial xərclərinin mövcud vəziyyətinin təhlili” adlı məruzə ilə çıxış ediblər, apardıqları tədqiqatlarla bağlı məlumatlar veriblər.

10-14 июня 2024 года в отделе инклюзивного социального развития Института экономики Министерства науки и образования обсуждались полугодовые отчеты о научно-исследовательских работах.
Говоря о важности обсуждений, заведующая отделом, д.э.н. Расмия Абдуллаева отметила, что будет заслушан отчет каждого научного сотрудника отдела о проведённых исследованиях. Ведущий научный сотрудник, д.ф.э. Жаля Алиева выступила с докладом «Оценка качества жизни лиц с ограниченными возможностями в Азербайджанской Республике», старший научный сотрудник Вафа Гашимова с отчётом «Мировой опыт обеспечения стабильности пенсионной системы», старший научный сотрудник Амалия Аллахвердиева с отчётом «Оценка текущеего состояния системы социальной помощи в Азербайджанской Республике», научный сотрудник Айгюнь Тахмезли выступила с отчётом на тему «Анализ текущего состояния социальных расходов государства в Азербайджанской Республике».