Mayın 6-da Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi, AMEA-nın müxbir üzvü, i.e.d., professor Əli Nuriyev AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin təşkil etdiyi elmi seminarda “Azərbaycanda müasir sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası və onun reallaşması şərtləri” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Tədbirdə akademik Nərgiz Axundova, AMEA-nın müxbir üzvü Qorxmaz İmanov, AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutu, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu, Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutu, elcə də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının alim və mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Seminarı giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva ilk növbədə professor Əli Nuriyevi 85 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib.
Sonra professor Əli Nuriyev öz məruzəsində müstəqillik illərində Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin və onun layiqli varisi Prezident İlham Əliyevin qəbul etdiyi sosial-iqtisadi inkişaf strategiyalarının qısa xülasəsini verdi. Prezident İlham Əliyev tərəfindən bəyan edilmiş Azərbaycanın hərtərəfli inkişafı, zəngin və iqtisadi cəhətdən qüdrətli dövlətə çevrilməsi kimi uzunmüddətli strategiyanın reallaşması şərtləri şərh olundu. Azərbaycanın bu strategiyanın reallaşması üçün böyük imkana malik olduğu qeyd edildi. Ə.Nuriyev vurğuladı ki, bu imkanlardan istifadə etməklə strategiyanın reallaşması üçün əsas diqqətin aşağıdakı məsələlərin həllinə yönəldilməsi vacibdir: iqtisadi-coğrafi rayonlaşdırmaya olan münasibətdə mövqe fərqlərinin aradan qaldırılması, inzibati-ərazi bölgüsü və ərazi (regional) sisteminin təkmilləşdirilməsi və burada regionlarda istehsal potensialından istifadə səviyyəsinin tarazlaşmasına diqqətin artırılması, aqrar-sənaye kompleksinin ixtisaslaşmış, səmərəli və keçmişdə zəngin təcrübə toplanmış sahələrinin inkişafına diqqətin artırılması, bu sahələrin inkişafında dövlət-sahibkar əməkdaşlığının, dövlətin təşkiledici-tənzimləyici rolunun artırılması.

6 мая главный научный сотрудник Института экономики Министерства науки и образования, член-корреспондент НАНА, профессор Али Нуриев выступил на научном семинаре, организованном Отделением Общественных наук НАНА с докладом на тему «Современная стратегия социально-экономического развития в Азербайджане и условия ее реализации»
На мероприятии приняли участие Академик Наргиз Ахундова, член-корреспондент НАНА Горхмаз Иманов, а также ученые и специалисты Института Востоковедения НАНА, Института философии и социологии, Института экономики Министерства науки и образования и Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики.
Прежде всего, открывшая семинар вступительной речью, исполняющая обязанности вице-президента НАНА, директор Института Востоковедения, академик Гёвхар Бахшалиева поздравила профессора Али Нуриева с 85-летием.
Затем в своем докладе профессор Али Нуриев дал краткий обзор стратегий социально-экономического развития, принятых в годы независимости нашим Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и его достойным преемником Президентом Ильхамом Алиевым. Были раскрыты условия реализации объявленной президентом Ильхамом Алиевым долгосрочной стратегии, такой как всестороннее развитие Азербайджана и превращение его в богатое и экономически мощное государство. А.Нуриев подчеркнул, что для реализации стратегии за счет использования возможностей Азербайджана важно сосредоточиться на решении следующих вопросов: устранение позиционных различий по отношению к экономико-географическому районированию, совершенствование территориальной (региональной) системы и административно-территориального деления и усиление внимания к балансированию уровня использования производственного потенциала в регионах, к развитию специализированных, эффективных и богатых опытом направлений АПК, повышение государственно-предпринимательского сотрудничества и организационно-регулирующей роли государства в развитии этих территорий.