Şuranın sədri, i.e.d., professor Nazim Müzəffərlinin sədrliyi ilə keçirilən iclasda İqtisadiyyat İnstitutunun doktorantı Ağayarova Akifə Akif qızının 5308.01 – “Ümumi iqtisadiyyat” ixtisası üzrə “Azərbaycanda miqrasiya proseslərinin dövlət tənzimlənməsinin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri” mövzusunda, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müzakirəsi aparılmışdır.
İddiaçı barədə Dissertasiya Şurasının elmi katibi, i.f.d. Sevda Seyidova məlumat verdikdən sonra A.Ağayarova dissertasiya işinin əsas məzmunu ətrafında geniş təqdimatla çıxış edib. Rəsmi opponentlərin rəyi dinlənilib. İddiaçı ona ünvanlanmış sualları cavablandırıb. Şuranın üzvləri dissertasiya işi ilə bağlı çıxış edərək öz fikirlərini bildiriblər, müzakirələr aparılıb.
Sonda A.Ağayarova iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işi gizli səsvermə yolu ilə Dissertasiya Şurası tərəfindən təsdiqlənib (economics.org.az).

5 апреля состоялось заседание диссертационного совета Института экономики МНО.
На заседании под председательством д.э.н., профессора Назима Музаффарли состоялось обсуждение диссертационной работы докторанта Института экономики Акифы Акиф гызы Агаяровой на тему «Направления совершенствования государственного регулирования миграционных процессов в Азербайджане» по специальности 5312.01-«Общая экономика», представленная им на соискание ученой степени доктора философии по экономике.
Ученый секретарь Диссертационного совета, д.ф.э. Севда Сейидова представила членам совета информацию о соискателе. Затем А.Агаярова выступила с широкой презентацией основного содержания диссертационной работы. Последовательно были заслушаны отзывы официальных оппонентов. А.Агаярова ответила на адресованные ей членами совета вопросы.
Затем члены совета высказали свое мнение по поводу диссертационной работы, состоялись дискуссии. В итоге диссертация, представленная А.Агаяровой на соискание ученой степени доктора философии по экономике, была одобрена Диссертационным советом путем тайного голосования (еconomics.org.az).