Fevralın 2-də ETN İqtisadiyyat İnstitutunda 5308.01 -“Ümumi iqtisadiyyat” ixtisası üzrə elmi seminar keçirilmişdir. Seminarda iddiaçı Həşimova Vəfa Xanlar qızının iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Azərbaycanda pensiya sisteminin liberallaşdırılmasının iqtisadi inkişafa potensial təsiri” mövzusunda dissertasiya işinin müzakirəsi aparılmışdır.
Professor Elşad Məmmədovun sədrliyi ilə baş tutan iclasda iddiaçı barədə Elmi Seminarın katibi, i.f.d., dos. Kamran Abdullayev məlumat verib. V.Həşimova dissertasiya işinin əsas məzmunu ətrafında geniş təqdimatla çıxış edib. Sonra iş üzrə təyin olunmuş rəyi dinlənilib. İddiaçı rəyçilərin və seminar üzvlərinin ona ünvanlanmış suallarını cavablandırıb. Seminar üzvləri dissertasiya işi ilə bağlı çıxış edərək öz fikirlərini bildiriblər, müzakirələr aparılıb. Sonda dissertasiya işi gizli səsvermə yolu ilə müdafiə mərhələsinə tövsiyə olunub (economics.com.az).

2 февраля в Институте экономики Министерства науки и образования состоялся научный семинар по специальности 5308.01 – «Общая экономика». На семинаре состоялось обсуждение диссертационной работы, представленной сотрудником Гашимовой Вафой Ханлар кызы на соискание ученой степени доктора экономических наук на тему «Потенциальное влияние либерализации пенсионной системы на экономическое развитие в Азербайджане».
На заседании под председательством профессора Эльшада Мамедова секретарь научного семинара, д.ф.э., доц. Кямран Абдуллаев предоставил подробную информацию о соискателе. В.Гашимова подробно рассказала об основном содержании своей диссертационной работы. Затем были заслушаны выступления рецензентов по работе. Соискатель ответила на вопросы, адресованные ей рецензентами и членами семинара. Участники семинара высказали свои мнения по теме диссертации, состоялись дискуссии. В итоге диссертация была рекомендована к защите тайным голосованием (еconomics.com.az).