Mayın 18-də ETN İqtisadiyyat İnstitutunun növbəti daimi elmi seminarı keçirilib.
İcraçı direktor, dosent Famil Rüstəmovun sədrliyi ilə keçirilən seminarda İnstitutun kitabxanasının müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Şəfəq İslamova “Kitabxanaların rəqəmsal transformasiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Tədqiqatçı bu mövzuda apardığı tədqiqatlar əsasında monoqrafiya hazırlayıb.
Məruzəçi sosial-iqtisadi dəyişikliklər şəraitində kitabxanaların rəqəmsal mühitə adaptasiyası, çoxşaxəli funksiyaları, innovativ fəaliyyət istiqamətləri, süni intellekt, müəllif hüquqlarının qorunması, kibertəhlükəsizlik kimi aktual məsələlər barədə danışıb. Azərbaycanda kitabxanaların rəqəmsal mühitə uyğunlaşması sahəsində görülən işlərdən, elm və təhsil sahələrində rəqəmsal kitabxanaların yaradılmasından, müxtəlif ölkələrdə kitabxana-informasiya sistemlərindən, beynəlxalq təcrübədə müasir elektron kitabxana işinin təşkilindən söz açıb. Dünyada kitabxanaların 1 milyarda yaxın rəqəmsal oxucusunun olduğunu, bu sayın artan templə inkişaf etdiyini, Azərbaycanda da rəqəmsal oxucuların sayının getdikcə artdığını vurğulayıb.
Ş.İslamova ölkəmizdə kitabxanaşünaslıq sahəsində rəqəmsallaşdırma, innovasiyalar, süni intellektdən, informasiya texnologiyalarından istifadə, elektron kitablar fondunun formalaşdırılması, rəqəmsal xidmətlər, bütövlükdə elmi irsin rəqəmsallaşdırılmasının müasir vəziyyəti, problemləri və perspektivlərini qeyd edib.
Sonra seminar iştirakçılarının sualları cavablandırılıb, mövzu ətrafında maraqlı müzakirələr aparılıb.

On May 18, 2026, held the next permanent scientific seminar of the Institute of Economics of MSE.
At the seminar, chaired by the Executive Director, Associate Professor Famil Rustamov, the head of the Institute's library, Doctor of Philosophy in History Shafag Islamova, delivered a report on "Digital Transformation of Libraries". The scientific researcher prepared a monograph based on her research on this topic.
The speaker spoke about the adaptation of libraries to the digital environment in the context of socio-economic changes, their multifaceted functions, innovative areas of activity, artificial intelligence, copyright protection, cybersecurity, and other relevant issues. She spoke about the work done in Azerbaijan to adapt libraries to the digital environment, the creation of digital libraries in the fields of science and education, library-information systems in different countries, and the organization of modern electronic library work in international practice. She emphasized that there are about 1 billion digital readers of libraries in the world, that this number is growing at an increasing pace, and it increasing in Azerbaijan too.
Sh. Islamova noted the current state, problems and prospects of digitization, innovations, use of artificial intelligence, information technologies, formation of an electronic book fund, digital services, and digitization of scientific heritage in general in our country.
Then, answered the questions of the seminar participants, and interesting discussions were held around the topic (economics.org.az).