Martın 16-da Elm və Təhsil Nazirliyi İqtisadiyyat İnstitutunda daimi elmi seminar keçirilmişdir. Elmi katib, i.e.d. Leyli Allahverdiyevanın sədrliyi ilə keçirilən seminarda ETN İqtisadiyyat İnstitutunun İnklüziv sosial inkişaf şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, i.f.d. Vəfa Həşimova “Pensiya sisteminin liberallaşdırılması” mövsusunda məruzə ilə çıxış edib.
Tədqiqatçı pensiya sisteminin formalaşmasına təsir edən və dayanıqlılığını təmin edən bir neçə sosial, demoqrafik və iqtisadi amilləri araşdırmışdır. Məsələn, pensiyaların əvəzetmə əmsalından, yəni orta aylıq pensiya məbləğinin orta aylıq əməkhaqqına nisbətindən pensiyaçıların və işçilərin gəlirlərindəki fərqi müəyyənləşdirmək üçün istifadə edilir. Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) 128 saylı Konvensiyasına əsasən orta aylıq pensiyanın orta aylıq əməkhaqqına nisbəti 45%-dən az olmamalıdır. Nəticələrə görə Azərbaycanda pensiyaların əvəzetmə əmsalı 2010-cu ildə 30,3% idisə, 2024-cü ildə 43,7%-ə yüksəlmişdir. Pensiyaçıların sosial vəziyyətini ölçən göstəricilərdən biri də minimum pensiya məbləğinin pensiyaçılar üçün yaşayış minimumuna nisbətidir. 2018-ci ildən etibarən Azərbaycanda minimum pensiya məbləği yaşayış minimumunu üstələyərək pensiya təminatının adekvatlığını təmin etmişdir. 2025-ci ilin əvvəlinə minimum pensiya məbləğinin yaşayış minimumuna nisbəti əsasən 137,9 faiz təşkil etmişdir ki, bu da sosial müdafiə siyasətinin effektivliyini göstərir.
Məruzəçi qeyd edib ki, pensiya sisteminin dayanıqlığının ən mühüm göstəricilərindən biri məhz dövlətin pensiya xərclərinin ÜDM-ə olan nisbətidir. Müasir sosial təminat modellərində pensiya sistemlərinin maliyyə dayanıqlılığı və iqtisadi adekvatlığı əsas hədəflərdən biri kimi çıxış edir. Bu çərçivədə pensiya xərclərinin ÜDM-ə olan nisbəti həm xərclərin ümumi iqtisadi yükünü, həm də sistemin dayanıqlılıq səviyyəsini əks etdirən mühüm makroiqtisadi göstəricidir. 2024-cü ilin göstəricilərinə görə Azərbaycanda bu nisbət 5,2% olub.
Sonda mövzu ətrafında maraqlı müzakirələr aparılmış və suallar cavablandırılmışdır (economics.org.az).

On March 16, 2026, held a permanent scientific seminar at the Institute of Economics of the Ministry of Science and Education. At the seminar, chaired by the Scientific Secretary, Doctor of Economic Sciences Leyli Allahverdiyeva, the leading scientific worker of the Inclusive Social Development Department of the Institute of Economics of the Ministry of Science and Education, Doctor of Economic Sciences Vafa Hashimova made a report on "Liberalization of the Pension System".
The researcher examined several social, demographic, and economic factors that influence the formation and sustainability of the pension system. For example, the pension replacement rate, it means, the ratio of the average monthly pension amount to the average monthly wage, is used to determine the difference in income between pensioners and workers. According to Convention No. 128 of the International Labor Organization (ILO), the ratio of the average monthly pension to the average monthly wage should not be less than 45%. According to the results, the pension replacement rate in Azerbaijan increased from 30.3% in 2010 to 43.7% in 2024. One of the indicators measuring the social status of pensioners is the ratio of the minimum pension amount to the subsistence minimum for pensioners. Since 2018, the minimum pension amount in Azerbaijan has exceeded the subsistence minimum, ensuring the adequacy of pension provision. By the beginning of 2025, the ratio of the minimum pension amount to the subsistence minimum was approximately 137.9 percent, which indicates the effectiveness of social protection policy.
The speaker noted that one of the most important indicators of the sustainability of the pension system is the ratio of state pension expenditures to GDP. In modern social security models, the financial sustainability and economic adequacy of pension systems act as one of the main goals.
In modern social security models, the financial sustainability and economic adequacy of pension systems act as one of the main goals. In this context, the ratio of pension expenditures to GDP is an important macroeconomic indicator reflecting both the total economic burden of expenditures and the level of sustainability of the system. According to the indicators of 2024, this ratio in Azerbaijan was 5.2%.