Martın 16-da Elm və Təhsil Nazirliyi İqtisadiyyat İnstitutunda daimi elmi seminar keçirilmişdir. Elmi katib, i.e.d. Leyli Allahverdiyevanın sədrliyi ilə keçirilən seminarda ETN İqtisadiyyat İnstitutunun İnklüziv sosial inkişaf şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, i.f.d. Vəfa Həşimova “Pensiya sisteminin liberallaşdırılması” mövsusunda məruzə ilə çıxış edib.
Tədqiqatçı pensiya sisteminin formalaşmasına təsir edən və dayanıqlılığını təmin edən bir neçə sosial, demoqrafik və iqtisadi amilləri araşdırmışdır. Məsələn, pensiyaların əvəzetmə əmsalından, yəni orta aylıq pensiya məbləğinin orta aylıq əməkhaqqına nisbətindən pensiyaçıların və işçilərin gəlirlərindəki fərqi müəyyənləşdirmək üçün istifadə edilir. Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) 128 saylı Konvensiyasına əsasən orta aylıq pensiyanın orta aylıq əməkhaqqına nisbəti 45%-dən az olmamalıdır. Nəticələrə görə Azərbaycanda pensiyaların əvəzetmə əmsalı 2010-cu ildə 30,3% idisə, 2024-cü ildə 43,7%-ə yüksəlmişdir. Pensiyaçıların sosial vəziyyətini ölçən göstəricilərdən biri də minimum pensiya məbləğinin pensiyaçılar üçün yaşayış minimumuna nisbətidir. 2018-ci ildən etibarən Azərbaycanda minimum pensiya məbləği yaşayış minimumunu üstələyərək pensiya təminatının adekvatlığını təmin etmişdir. 2025-ci ilin əvvəlinə minimum pensiya məbləğinin yaşayış minimumuna nisbəti əsasən 137,9 faiz təşkil etmişdir ki, bu da sosial müdafiə siyasətinin effektivliyini göstərir.
Məruzəçi qeyd edib ki, pensiya sisteminin dayanıqlığının ən mühüm göstəricilərindən biri məhz dövlətin pensiya xərclərinin ÜDM-ə olan nisbətidir. Müasir sosial təminat modellərində pensiya sistemlərinin maliyyə dayanıqlılığı və iqtisadi adekvatlığı əsas hədəflərdən biri kimi çıxış edir. Bu çərçivədə pensiya xərclərinin ÜDM-ə olan nisbəti həm xərclərin ümumi iqtisadi yükünü, həm də sistemin dayanıqlılıq səviyyəsini əks etdirən mühüm makroiqtisadi göstəricidir. 2024-cü ilin göstəricilərinə görə Azərbaycanda bu nisbət 5,2% olub.
Sonda mövzu ətrafında maraqlı müzakirələr aparılmış və suallar cavablandırılmışdır (economics.org.az).

16 марта в Институте Экономики Министерства науки и образования состоялся постоянный научный семинар. Семинар прошёл под председательством учёного секретаря, доктора экономических наук Лейли Аллахвердиевой. На семинаре с докладом на тему «Либерализация пенсионной системы» выступила ведущий научный сотрудник отдела инклюзивного социального развития Института Экономики МНО, доктор философии по экономике Вафа Гашимова.
Исследователь рассмотрела ряд социальных, демографических и экономических факторов, влияющих на формирование пенсионной системы и обеспечение её устойчивости. В частности, для определения разницы в доходах пенсионеров и работников используется коэффициент замещения пенсий, то есть отношение среднего размера ежемесячной пенсии к средней ежемесячной заработной плате. Согласно Конвенции №128 Международной организации труда (МОТ), отношение средней ежемесячной пенсии к средней заработной плате не должно быть ниже 45%. По результатам исследования, в Азербайджане коэффициент замещения пенсий увеличился с 30,3% в 2010 году до 43,7% в 2024 году.
Одним из показателей, характеризующих социальное положение пенсионеров, является также соотношение минимальной пенсии и прожиточного минимума для пенсионеров. Начиная с 2018 года в Азербайджане минимальный размер пенсии превышает прожиточный минимум, что обеспечивает адекватность пенсионного обеспечения. На начало 2025 года соотношение минимальной пенсии к прожиточному минимуму составило 137,9%, что свидетельствует об эффективности политики социальной защиты.
Докладчик отметила, что одним из важнейших показателей устойчивости пенсионной системы является соотношение государственных расходов на пенсии к валовому внутреннему продукту (ВВП). В современных моделях социальной защиты финансовая устойчивость и экономическая адекватность пенсионных систем рассматриваются как одни из ключевых целей. В этом контексте доля пенсионных расходов в ВВП отражает как общий экономический нагрузочный эффект этих расходов, так и уровень устойчивости системы. По данным 2024 года, в Азербайджане данный показатель составил 5,2%.
В завершение состоялись интересные обсуждения по теме, а также были даны ответы на вопросы (economics.org.az).