Elm və Təhsil Nazirliyi İqtisadiyyat İnstitutunun daimi elmi seminarında həmyerlimiz, Rusiya Ali İqtisadiyyat Məktəbi Milli Tədqiqat Universitetinin iqtisadiyyat fakültəsində ali riyaziyyat kafedrasının müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Fuad Ələsgərov “Şəbəkə analizi” mövzusunda çıxış edib.
Tədbirə İnstitutun əməkdaşları ilə yanaşı onlayn formatda Azərbaycanın bir sıra ali məktəblərinin tədqiqatçıları da qatılıblar.
İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru, professor Nazim Müzəffərlinin sədrliyi ilə keçirilən seminarda öncə məruzəçi qonaq təqdim olunub. Bildirilib ki, Fuad Ələsgərov oyun və idarəetmə nəzəriyyəsi (siyasi proseslərin riyazi və tətbiqi modelləşdirilməsi də daxil olmaqla) üzrə mütəxəssisdir, Rusiya Ali İqtisadiyyat Məktəbi Milli Tədqiqat Universitetinin əməkdar professoru, V.A.Trapeznikov adına İdarəetmə Problemləri İnstitutunun “M.A.Ayzerman adına Seçim və qərarların təhlili nəzəriyyəsi” laboratoriyasının müdiri, Rusiya Federasiyasının Elm və Texnika üzrə fəxri işçisi, Avropa Akademiyasının üzvüdür. Professor müxtəlif sistemlərdə elementlərin qarşılıqlı əlaqəsini və təsirini öyrənməklə, tətbiqi şəbəkə təhlili üzrə ixtisaslaşıb. Şəbəkə modellərini, təsirli qovşaqların müəyyən edilməsi metodlarını, həmçinin, şəbəkələrin ixrac və idxal bazarlarının təhlili də daxil olmaqla sosial-iqtisadi məsələlərdə tətbiqini araşdırır. 1981-ci ildə V.A.Trapeznikov adına İdarəetmə Problemləri İnstitutunda “Sosial və iqtisadi sistemlərdə idarəetmə” ixtisası üzrə namizədlik dissertasiyasını, 1993-cü ildə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmişdir (dissertasiyanın adı: “Lokal aqreqasiya modelləri”). Alim Avropa və ABŞ-ın bir çox universitetlərində, o cümlədən Kaliforniya Texnoloji Universitetində, Bosfor Universitetində, Paris Universitetində, Turku Universitetində (Finlyandiya), İqtisadi tədqiqatlar üzrə Beynəlxalq Mərkəzdə (İtaliya), Kiel Universitetində (Almaniya) dəvətli professor kimi çalışmışdır. 30-dan çox universitetdə, o cümlədən, Harvard Universitetində, Massaçusets Texnologiya İnstitutunda, Standford, Merilənd, Rays Universitetində, La Sapienza Universitetində, London iqtisadi məktəbində və s. dəvətli məruzəçi kimi çıxış etmişdir.
Seminarda geniş təqdimatla çıxış edən professor Fuad Ələsgərov “Şəbəkə analizi”nin əsas mahiyyəti, bu sahədə uzun illər apardığı tədqiqatlar və onların nəticələri barədə məlumat verib. Alim bank sektorunda kreditləşdirmənin özünün müəllifi olduğu şəbəkə analizi metodu ilə təhlilini və qiymətləndirilməsini həyata keçirib. Qiymətləndirmələr üzrə iki indeks hazırlanıb – Bundle və Pivotal indeksləri. Bu qiymətləndirmə modellərindən Rusiya və Türkiyə banklarında istifadə olunub. İndekslər bank kreditləri bazarında mövcud vəziyyəti riyazi yollarla təhlil etməyə imkan verir. “Şəbəkə analizi” metodu ilə beynəlxalq əhali miqrasiyasının sosial-iqtisadi təsirləri də qiymətləndirilib.
F.Ələsgərov daha bir tədqiqatı - dərin qeyri-müəyyənlik şəraitində ərzaq təhlükəsizliyi problemlərinin şəbəkə analizi haqqında geniş danışıb. Bu analiz ayrı-ayrı ölkələrdə yerli istehsalı, idxal və ixracı nəzərə almaqla ərzaq təhlükəsizliyini, əhalinin qidalanma səviyyəsini, böhran və təbii fəlakətlərin ölkələrin ərzaqla təminatına təsirlərini ölçməyə və qiymətləndirməyə imkan verir. Alimin tədqiqatlarının nəticələri, o cümlədən, 5 kitabı Springer nəşriyyatında çap olunub.

At the permanent scientific seminar of the Institute of Economics of the Ministry of Science and Education, our compatriot, Head of the Department of Higher Mathematics at the Faculty of Economics of the National Research University of the Russian Higher School of Economics, Doctor of Technical Sciences, Professor Fuad Alasgarov, made a speech on "Network Analysis".
In addition, employees of the Institute, researchers from a number of higher education institutions in Azerbaijan also participated in the event online.
The seminar, chaired by the Director General of the Institute of Economics, Professor Nazim Muzaffarli, was preceded by the introduction of the guest speaker. It was noted that Fuad Alasgarov is a specialist in game and management theory (including mathematical and applied modeling of political processes), an honored professor at the National Research University of the Russian Higher School of Economics, head of the laboratory "Theory of Choice and Decision Analysis named after M.A. Ayzerman" of the Institute of Management Problems named after V.A. Trapeznikov, an honorary worker of the Russian Federation for Science and Technology, and a member of the European Academy. The professor specializes in applied network analysis, studying the interactions and effects of elements in various systems. He researches network models, methods for identifying influential nodes, and the application of networks to socio-economic issues, including the analysis of export and import markets. In 1981, he defended his Ph.D. thesis on "Management in Social and Economic Systems" at the V.A. Trapeznikov Institute of Management Problems, and in 1993, his D.Sc. thesis (on: "Local Aggregation Models").
Professor Fuad Alasgarov, who made a comprehensive presentation at the seminar, provided information about the main essence of "Network Analysis", his many years of research in this field, and their results. The scientist analyzed and evaluated lending in the banking sector using the network analysis method, which he authored. Two indices have been developed for valuations – Bundle and Pivotal indices. These valuation models have been used in Russian and Turkish banks. The indices allow for a mathematical analysis of the current situation in the bank lending market. The socio-economic impacts of international population migration have also been assessed using the “network analysis” method.
F. Alasgarov spoke broadly about another research - network analysis of food security problems under conditions of deep uncertainty. This analysis allows us to measure and assess food security, the level of nutrition of the population, the impact of crises and natural disasters on the food supply of countries, taking into account local production, imports and exports in individual countries. The results of the scientist's research, including 5 books, have been published by Springer Publishing House.