Fevralın 16-da ETN İqtisadiyyat İnstitutunda i.f.d Elnur Zeynalovun sədrliyi ilə Gənc Alimlər və Mütəxəssislər Şurasının növbəti toplantısı keçirilib.
Öncə İnstitutun icraçı direktoru, dosent Famil Rüstəmov gənclərin elmi tədqiqatlara marağının artırılması, onlara dəstək göstərilməsi yönümündə İqtisadiyyat İnstitutunda həyata keçirilən tədbirlərdən, gənclərə yaradılan şəraitdən danışıb, habelə Gənc Alimlər və Mütəxəssislər Şurasının fəaliyyətinin əhəmiyyətini qeyd edərək tədqiqatçılara, doktorantlara öz tövsiyələrini çatdırıb.
İnstitutun "Post-konflikt Ərazilərin Bərpası" Elmi Mərkəzinin kiçik elmi işçisi, Şuranın üzvü Cavanşir Burhanzadə "Azərbaycanın post-konflikt ərazilərinə xarici innovativ investisiyaların cəlb olunması yolları" mövzusunda yerinə yetirdiyi tədqiqatlar üzrə təqdimatla çıxış edib. Dünyada post-konflikt ərazilər, onların bərpasına investisiyaların cəlb olunması təcrübəsindən danışan tədqiqatçı ən yaxşı nümunələrin Azərbaycanda tədbiqi imkanlarını qeyd edib. Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində yeni iqtisadiyyat quruculuğu proseslərini, dövlətin dəstək mexanizmlərini, regionun porensial imkanlarını təhlil edən C.Burhanzadə post-konflikt ölkələr üzrə investisiya imkanları ilə bağlı apardığı qiymətləndirmənin nəticələrini təqdim edib. Habelə Qarabağa xarici innovativ investisiyaların cəlb olunması yolları barədə təkliflərini səsləndirib.
Sonra təqdimat mövzusu ilə bağlı suallar cavablandırılıb, maraqlı müzakirələr aparılıb, təklif və tövsiyələr qeyd olunub.

16 февраля в Институте Экономики МНО состоялось очередное заседание Совета молодых ученых и специалистов под председательством доктора философии Эльнура Зейналова.
Сначала исполнительный директор Института, доцент Фамиль Рустамов рассказал о мерах, принятых в Институте Экономики для повышения интереса молодежи к научным исследованиям и оказания ей поддержки, об условиях, созданных для молодежи, а также отметил важность деятельности Совета молодых ученых и специалистов и дал свои рекомендации исследователям и докторантам.
Младший научный сотрудник Научного центра «Восстановления постконфликтных территорий» Института, член Совета Джаваншир Бурханзаде представил результаты своего исследования на тему «Пути привлечения иностранных инновационных инвестиций на постконфликтные территории Азербайджана». Рассказывая об опыте привлечения инвестиций на постконфликтные территории мира и их восстановления, исследователь отметил возможности применения лучших из этих примеров в Азербайджане. Анализируя процессы построения новой экономики на освобожденных территориях Азербайджана, механизмы государственной поддержки и потенциальные возможности региона, Джаваншир Бурханзаде представил результаты своей оценки инвестиционных возможностей в постконфликтных странах. Он также высказал свои предложения по способам привлечения иностранных инновационных инвестиций в Карабах.
Затем последовали ответы на вопросы, связанные с темой презентации, состоялись интересные дискуссии, а также были отмечены предложения и рекомендации.