Yanvarın 6-da ETN İqtisadiyyat İnstitutunun daimi elmi seminarı keçirilib. İnstitutun şöbə müdiri, professor Rəsmiyyə Abdullayevanın sədrliyi ilə aparılan seminarda Polşanın Vistula Universitetinin və Koreya Universitetinin (Cənubi Koreya) professoru Şəhriyar Muxtarov “Postsovet ölkələrində orta gəlir tələsinin mövcudluğunun qiymətləndirilməsi: empirik sübutlar” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Məruzəçi bildirib ki, dünyanın müxtəlif ölkələrində orta gəlir tələsi ilə bağlı Dünya Bankı tədqiqatlar aparır. Burada əsasən “orta gəlir tələsi”nə düşmüş ölkələr nəzərdən keçirilir. Bu anlayışa görə, daha aşağı gəlirli ölkə adambaşına düşən milli gəlirin nisbətən yüksək səviyyəsinə keçir, amma həmin nöqtədə ilişib qalır. Onlar yüksək inkişaf səviyyəsinə malik ölkələrlə innovasiya əsaslı məhsul və xidmətlərin yaradılması sahəsində rəqabət apara bilmirlər. Bu tələni aşan Cənubi Koreya kimi 34 ölkə var. Həmin ölkələrin orta gəlirli ölkədən yüksək gəlirli ölkəyə keçməsini təmin edən iki amil olub: investisiyaya əsaslanan artımdan innovasiyaya əsaslanan artıma keçiblər və iqtisadiyyatın strukturunun mükəmməlliyini təmin etməyə nail olublar. Buna yüksək təhsil, elm, innovasiyalar və yüksək texnologiyaların, rəqabətqabiliyyətli insan kapitalının inkişafı və iqtisadiyyatda səmərəli tədbiqidir.
Prof. Ş.Muxtarov ölkələrin “orta gəlir tələsi”nə düşməsinin səbəbləri, ona təsir edən çoxsaylı amillər, habelə bu tələdən çıxmağın əsas problemləri və yolları barədə danışıb. Ayrı-ayrı ölkələrin gəlirlərinə təsir edən başlıca amilləri və inkişaf meyillərini təhlil edib. Tədqiqatçının fikrincə, gəlirləri artıran inkişaf üçün ölkədə institusional və innovasiya mühiti mühüm amillər olmaqla yanaşı, innovasiya yaradacaq elmi potensial, innovasiya əsaslı sənaye formalaşmalıdır.

6 января в Институте Экономики МНО состоялся постоянный научный семинар. На семинаре, который вела заведующая отделом института, профессор Расмия Абдуллаева, выступил профессор Вислинского университета в Польше и Корейского университета (Южная Корея) Шахрияр Мухтаров с докладом на тему «Оценка существования ловушки среднего дохода в постсоветских странах: эмпирические доказательства».
Докладчик отметил, что Всемирный банк проводит исследования ловушки среднего дохода в различных странах мира. В основном рассматриваются страны, попавшие в эту «ловушку». Согласно этой концепции, эти страны довольно быстро достигают относительно высокого уровня национального дохода на душу населения, но остаются (застревают) на этом уровне. Они не могут конкурировать со странами с высоким уровнем развития в области создания инновационных продуктов и услуг. 34 страны, в том числе и Южная Корея, преодолели эту ловушку. Переход этих стран из категории стран со средним уровнем дохода в категорию стран с высоким уровнем дохода был обеспечен двумя факторами: они перешли от роста, основанного на инвестициях, к росту, основанному на инновациях, и достигли структурного совершенства экономики. Это включает в себя развитие высшего образования, науки, инноваций и высоких технологий, конкурентоспособного человеческого капитала и его эффективного применения в экономике.
Профессор Ш. Мухтаров рассказал о причинах попадания стран в «ловушку среднего дохода», о многочисленных факторах, влияющих на это, а также об основных проблемах и путях выхода из этой ловушки. Он проанализировал основные факторы, влияющие на доходы отдельных стран, и тенденции развития. По мнению исследователя, для "выхода из ловушки" важна институциональная и инновационная среда в стране, а также научный потенциал, способствующий инновациям, и необходимо сформировать инновационную промышленность.