Dekabrın 24-də ETN İqtisadiyyat İnstitutunun daimi elmi seminarı keçirilib. Elmi seminar görkəmli iqtisadçı alim, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Bəhmən Yusif oğlu Axundovun 115 illik yubileyinə həsr olunub.
Baş direktor, professor Nazim Müzəffərlinin sədrliyi ilə aparılan seminarda AMEA-nın müxbir üzvü, professor Şahbaz Muradov Bəhmən Axundov haqqında xatirələrini danışıb, onu Azərbaycan iqtisad elminin tanınmış, görkəmli alimi kimi xarakterizə edib, ölkəmizdə iqtisad elminin inkişafındakı xidmətlərini xüsusi qeyd edib.
ETN İqtisadiyyat İnstitutunun “İqtisadi siyasətin nəzəri əsasları” şöbəsinin baş elmi işçisi, iqtisad elmləri doktoru Seyfəddin Səməndərov alimin həyat yolu və elmi fəaliyyəti barədə məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, Bəhmən Axundov 1910-cu il dekabrın 28-də İrəvan şəhərində anadan olmuşdur. Naxçıvan Kənd Təsərrüfatı Texnikumunu bitirmiş, Daşkənd Orta Asiya Dövlət Plan İnstitutunda təhsil almışdır. 1934-cü ildə ali məktəbi bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Universitetində çalışmış, Moskvada Krjijanovski adına Moskva Plan İnstitutunun aspiranturasına daxil olmuş, 1939-cu ildə məşhur alim Stanislav Qustavoviç Strumilinin elmi rəhbərliyi altında namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. B.Axundov İkinci Dünya müharibəsi dövründə ön cəbhədə olmuş və “Moskvanın müdafiəsinə görə” medalı ilə təltif edilmişdir.
B.Axundov 1951-ci ildə “İnqilaba qədərki Bakı neft sənayesində inhisarçı kapital” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. Gərgin əməyin məhsulu olan bu əsərin Moskvada monoqrafiya şəklində nəşr edilməsi qısa müddət ərzində alimi ümumittifaq miqyasında tanıtmışdır.
İqtisad elmi sahəsində respublikada ilk elmlər doktoru olan B.Axundov 1950-1956-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki BDU) Siyasi iqtisad kafedrasının professoru, 1966-1974-cü illərdə isə D.Bunyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrufatı İnstitutunun elmi işlər üzrə prorektoru, 1974-cü ildən ömrünün sonuna kimi həmin institutun Siyasi iqtisad kafedrasının professoru kimi fəaliyyət göstərmişdir. O, “Azərbaycan kommunisti” və “Azərbaycan SSR EA-nın Xəbərləri” jurnalının İqtisadiyyat bölməsinin redaksiya heyətinin üzvü, respublikada Ali və Orta İxtisas Təhsili Nazirliyinin “Elmi əsərlər” jurnalının məsul redaktoru olmuşdur.
1961-ci ildə “M.F.Axundov və H.B.Zərdabinin ictimai-iqtisadi göruşləri” kitabı rus dilində nəşr olunmuşdur. Üç cildlik “Azərbaycan tarixi” kitabının iqtisadiyyat hissəsinin yazılmasında da alimin xidməti böyükdur. B.Axundov 1967-ci ildə Azərbaycanın Əməkdar iqtisadçısı adına layiq görülmüş, 1968-ci ildə isə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir.1984-cü ildə Bakı şəhərində vəfat etmişdir.
S.Səməndərov B.Axundovun elmi və pedaqoji fəaliyyətindən, Azərbaycan iqtisad elminin inkişafında və iqtisadçı alimlər nəslinin yetişməsindəki əhəmiyyətli rolundan danışmış, iqtisad elminin inkişafına verdiyi töhfələri qeyd etmişdir.

24 декабря в Институте Экономики МНО состоялся постоянный научный семинар. Семинар был посвящен 115-летию выдающегося экономиста, члена-корреспондента Национальной академии наук Азербайджана Бахмана Юсифа оглу Ахундова.
На семинаре, состоявшемся под председательством генерального директора, профессора Назима Музаффарли, член-корреспондент НАНА, профессор Шахбаз Мурадов поделился воспоминаниями о Бахмане Ахундове, охарактеризовал его как известного и выдающегося ученого азербайджанской экономической науки и особо отметил его вклад в развитие экономической науки в нашей стране.
Главный научный сотрудник отдела «Теоретические основы экономической политики» Института Экономики, д.э.н. Сейфаддин Самандаров представил доклад о жизненном пути и научной деятельности учёного Бахмана Ахундова. Он отметил, что Бахман Ахундов родился 28 декабря 1910 года в городе Ираван. Он окончил Нахчыванское сельскохозяйственное техническое училище и учился в Центральноазиатском государственном плановом институте в Ташкенте. После окончания средней школы в 1934 году работал в Азербайджанском государственном университете, поступил в аспирантуру Московского планового института имени Кржижановского в Москве, а в 1939 году защитил кандидатскую диссертацию под научным руководством известного учёного Станислава Густавовича Струмила. Б. Ахундов был участником Второй мировой войны и был награждён медалью «За оборону Москвы».
В 1951 году Б. Ахундов защитил докторскую диссертацию на тему «Монополистический капитал в дореволюционной бакинской нефтяной промышленности». Публикация этой работы в Москве в виде монографии, ставшей результатом напряженного труда, быстро принесла ученому всесоюзную известность.
Б. Ахундов, первый доктор экономических наук в республике, работал профессором кафедры политической экономии Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ) в 1950-1956 годах, а также проректором по научным вопросам Азербайджанского института народного хозяйства имени Д. Бунядзаде в 1966-1974 годах и профессором кафедры политической экономии этого же института с 1974 года до конца жизни. Он был членом редакционной коллегии экономического раздела журналов «Азербайджанский коммунист» и «Новости Академии наук Азербайджанской ССР», а также главным редактором журнала «Научные труды» Министерства высшего и среднего специализированного образования республики.
В 1961 году на русском языке была опубликована книга «Социально-экономические взгляды М.Ф. Ахундова и Г.Б. Зардаби». Ученый также внес большой вклад в написание экономической части трехтомного труда «История Азербайджана». В 1967 году Б. Ахундов был удостоен звания Заслуженного экономиста Азербайджана, а в 1968 году избран членом-корреспондентом Национальной академии наук Азербайджана. Он умер в Баку в 1984 году.
С. Самандаров рассказал о научной и педагогической деятельности Б. Ахундова, его значительной роли в развитии азербайджанской экономической науки и воспитании поколения экономистов, а также отметил его вклад в развитие экономической науки.