Noyabrın 25-də İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib. Baş direktor, professor Nazim Müzəffərlinin sədrliyi ilə baş tutan iclasda İnstitutun elmi şöbələrinin illik hesabatlarının dinlənilməsi davam etdirilib.
Elmi Şurada “Sənaye siyasəti və investisiya problemləri” şöbəsinin müdiri, professor Tofiq Hüseynov "Emal sənayesinin investisiya təminatının yaxşılaşdırılması və rəqabətqabiliyyətli inkişafının tənzimlənməsi istiqamətləri", “Regional inkişaf və təbii sərvətlərdən istifadə problemləri" şöbəsinin müdiri, professor Rəna Sultanova “Azərbaycan regionlarında təbii sərvətlərdən istifadənin səmərəliliyinin yüksəldilməsi və ekoloji tarazlığın tənzimlənməsinin təkmilləşdirilməsi”, “İnnovativ iqtisadiyyat və rəqəmsal transformasiya” şöbəsinin müdiri, i.f.d., dos. Allahyar Muradov "Azərbaycanda innovativ inkişaf və iqtisadiyyatın rəqəmsal mühitə transformasiyanın tənzimlənməsi mexanizminin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri" və “Monetar və fiskal tənzimləmə problemləri” şöbəsinin müdiri, i.e.d., dos. Yaşar Məmmədov "Maliyyə bazarı və vergi sisteminin rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyat quruculuğuna təsirinin gücləndirilməsi" mövzularında apardıqları tədqiqatların əsas elmi nəticələrini təqdim ediblər.
Elmi Şurada hər bir şöbənin hesabatı və tədqiqatlarının nəticələri geniş müzakirə edilib, təklif və tövsiyələr səsləndirilib, suallar cavablandırılıb (economics.org.az)

The next meeting of the Scientific Council of the Institute of Economics was held on November 25, 2025. The meeting, chaired by Director General, Professor Nazim Muzaffarli, and was continued the listening of annual reports of the Institute's scientific departments.
At the Scientific Council, Professor Tofig Huseynov, head of department "Industrial Policy and Investment Problems", made presentations on "Directions for improving investment provision and regulating competitive development of the processing industry", Professor Rena Sultanova head of department "Problems of regional development and utilization of natural resources", made presentation on "Increasing the efficiency of using natural resources in the regions of Azerbaijan and improving the regulation of ecological balance", Doctor of Philosophy, Assoc. Prof. Allahyar Muradov head of the department "Innovative economy and digital transformation", made presentations on "Directions for improving the mechanism for regulating innovative development and transformation of the economy into a digital environment in Azerbaijan" and Doctor of Economics, Assoc. Prof. Yashar Mammadov head of department of "Monetary and problems of fiscal regulation ", presented the main scientific results of their research on "Strengthening the impact of the financial market and tax system on building a competitive economy".
At the Scientific Council extensively discussed the reports and research results of each department, made suggestions and recommendations, and answered questions (economics.org.az)