Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunda əməkdaşların elmi-tədqiqat plan işlərinin yerinə yetirilməsi üzrə illik hesabatların elmi şöbələrdə müzakirəsi aparılır. Oktyabrın 20-də İnstitutun “İqtisadi siyasətin nəzəri əsasları” şöbəsində 2025-ci ildə həyata keçirilən elmi-tədqiqat plan işlərinin nəticələrinə dair hesabat iclası keçirilmişdir.
Şöbə müdiri, i.e.d., professor Gülşən Yüzbaşiyevanın sədrliyi ilə keçirilən iclasda elmi əməkdaşların illik hesabatları dinlənilmiş və nəticələr müzakirə edilmişdir. Şöbənin ümumi tədqiqat mövzusu “Orta və uzunmüddətli dövrdə Azərbaycanda sosial-iqtisadi inkişafın milli prioritetlərinin reallaşdırılması istiqamətləri”dir. Şöbənin əməkdaşları i.e.d., prof. H.B.Rüstəmbəyov “Dayanıqlı iqtisadi inkişafın təmin olunmasında milli iqtisadi mənafelərin rolunun yaxşılaşdırılması”, i.e.d., dosent Ə.Ö.Hüseynov “Azərbaycanda inflyasiya-devalvasiya proseslərinin volyuntar tənzimlənməsinin iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətinə və dayanıqlı inkişafına təsirlərinin yaxşılaşdırılması istiqamətləri", i.e.d., dosent S.S.Səməndərov “Azərbaycan iqtisadi ədəbiyyatlarında iqtisadi artımın ölkə iqtisadiyyatının rəqabətqabiliyyətliliyinə və davamlılığına təsiri ilə əlaqədar təkmilləşmə istiqamətlərinin qruplaşdırılması”, i.f.d., dosent T.M.Qurbanov “Dayanıqlı və rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyat quruculuğunda tsiklik inkişaf üzrə təkmilləşmə istiqamətləri”, i.f.d., dosent A.M.Mustafayev “Korporativ idarəetmənin rəqabət mühitinə təsirinin yaxşılaşdırılması istiqamətləri”, i.f.d. A.X.Fətəliyeva “Rəqabətqabiliyyətli iqtisadi inkişafın təmin olunmasında kölgə iqtisadiyyatının çəkisinin azaldılması üzrə təkliflərin verilməsi”, i.f.d. V.M.Abbasova “Rəqabətqabiliyyətli iqtisadi inkişafın təmin olunmasında dövlətin antiinhisar tədbirlərinin rolunun artırılması istiqamətləri”, böyük elmi işçi R.V.Şirinova “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə yeni özəlləşdirmə prosesinin keçirilməsi imkanlarının təkmilləşdirilməsi”, böyük elmi işçi J.S.Mirzəbəyova “Azərbaycanda ali təhsil sistemində rəqabət problemi və onun həlli istiqamətləri”, elmi işçi A.R.Aşırlı “Azərbaycanın milli-mənəvi dəyərlərinin innovasiya bacarıqlarına təsirinin artırılması yolları”, elmi işçi G.C.Qədirova “İqtisadi artımın struktur problemlərinin həlli istiqamətləri üzrə təkliflərin hazırlanması” mövzularında apardıqları tədqiqatlar üzrə hesabat veriblər. Məruzələr ətrafında geniş müzakirələr aparılmış, elmi nəticələrlə bağlı təklif və tövsiyələr verilmişdir.

В научных отделах Института Экономики Министерства науки и образования обсуждаются годовые отчеты сотрудников о выполнении плана научных исследований. 20 октября в отделе «Теоретические основы экономической политики» института состоялось отчетное собрание по итогам выполнения плана научных исследований, выполненных в 2025 году.
На собрании под председательством заведующего отделом, доктора экономических наук, профессора Гюльшан Юзбашиевой были заслушаны годовые отчеты научных сотрудников и обсуждены полученные результаты. Общая тема научных исследований отдела — «Направления реализации национальных приоритетов социально-экономического развития в Азербайджанской Республике в среднесрочной и долгосрочной перспективе». Сотрудники отдела выступили с докладами о своих исследованиях: доктор экономических наук, профессор Г.Б. Рустамбеков по теме «Повышение роли национальных экономических интересов в обеспечении устойчивого экономического развития», доктор экономических наук, доцент А.О. Гусейнов по теме «Направления совершенствования воздействия добровольного регулирования инфляционно-девальвационных процессов в Азербайджане на конкурентоспособность и устойчивое развитие экономики», д.э.н., доцент С.С. Самандаров по теме «Группировка направлений совершенствования в азербайджанской экономической литературе относительно воздействия экономического роста на конкурентоспособность и устойчивость экономики страны», д.ф.э., доцент Т.М. Гурбанов по теме «Направления совершенствования циклического развития в построении устойчивой и конкурентоспособной экономики», д.ф.э., доцент А.М. Мустафаев по теме «Направления совершенствования воздействия корпоративного управления на конкурентную среду», д.ф.э. А.Х. Фаталиева по теме «Предложения по снижению веса теневой экономики в обеспечении конкурентоспособного развития экономики», д.ф.э. В.М. Аббасова по теме «Направления повышения роли государственных антимонопольных мер в обеспечении конкурентоспособного развития экономики», с.н.с. Р.В. Ширинова по теме «Расширение возможностей проведения нового процесса приватизации на освобожденных от оккупации территориях», старший научный сотрудник Дж.С. Мирзабекова по теме «Проблема конкуренции в системе высшего образования Азербайджана и направления ее решения», научный сотрудник А.Р. Аширли по теме «Пути повышения влияния национально-духовных ценностей Азербайджана на инновационные навыки», научный сотрудник Г.Дж. Гадирова по теме «Подготовка предложений по направлениям решения структурных проблем экономического роста». Вокруг докладов состоялись широкие обсуждения, были выдвинуты предложения и рекомендации по полученным научным результатам.