İnstitutunda “Xarici iqtisadi fəaliyyətin tənzimlənməsi” şöbəsində 2025-ci ildə həyata keçirilmiş elmi-tədqiqat planı işlərinin nəticələrinə dair hesabat iclası keçirilmişdir. Şöbə müdiri, i.e.d., professor Fuad Qənbərovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda şöbə əməkdaşlarının illik hesabatları dinlənilmişdir.
Şöbənin 2025-ci il üzrə elmi tədqiqat mövzusu “Türk dövlətləri arasında iqtisadi əlaqələrin inkişaf istiqamətləri”dir.
Şöbənin əməkdaşları i.f.d. Ə.Sarıyev “Türk dövlətləri arasında investisiya qoyuluşlarının artırılması istiqamətləri”, i.f.d., dos. S.H.Abasova “İnovvasiya sahəsində Türk dövlətləri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətləri”, i.f.d., dos. G.X.Səmədova “Türk dövlətləri arasında turizm əlaqələrinin inkişaf perspektivləri”, i.f.d., dos. D.İ.Allahvediyev “Türk dövlətlərinin iqtisadi təhlükəsizlik sahəsində əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətləri”, i.f.d. Ə.Q.Əliyeva “Türk dövlətləri arasında sənaye məhsulları üzrə idxal-irxac əməliyyatlarının artırılması istiqamətləri”, e.i. L.R.Serttaş “Türk dövlətləri arasında kənd təsərrüfatı məhsulları üzrə idxal-irxac əməliyyatlarının artırılması istiqamətləri” mövzularında apardıqları tədqiqatlar üzrə hesabat veriblər. Məruzələr ətrafında geniş müzakirələr aparılmış, elmi nəticələrlə bağlı təklif və tövsiyələr verilmişdir.

В институте состоялось очередное отчетное собрание по итогам плановых научно-исследовательских работ, выполненных в 2025 году в отделе «Регулирование внешнеэкономической деятельности». На собрании под председательством заведующего отделом, доктора экономических наук, профессора Фуада Ганбарова были заслушаны годовые отчеты сотрудников отдела.
Тема научно-исследовательской работы отдела на 2025 год – «Направления развития экономических отношений между тюркоязычными государствами».
Сотрудники отдела выступили со своими докладами: д.ф.э. А.Сарыев по теме «Направления увеличения инвестиций между тюркоязычными государствами», д.ф.э., доцент С.Г.Абасова по теме «Направления расширения сотрудничества с тюркоязычными государствами в сфере инноваций», д.ф.э., доцент Г.Х.Самедова по теме «Перспективы развития туристических связей между тюркоязычными государствами», д.ф.э., доцент Д.И.Аллахведиев по теме «Направления расширения отношений между тюркоязычными государствами в сфере экономической безопасности», д.ф.э. А.Г. Алиева по темпе «Направления увеличения импортно-экспортных операций по промышленной продукции между тюркоязычными государствами», н.с. Л.Р. Сертташ – по теме «Направления увеличения импортно-экспортных операций по сельскохозяйственной продукции между тюркоязычными государствами». Затем состоялись обсуждения вокруг тем отчётов, выдвинуты предложения и рекомендации по результатам научных исследований.