Oktyabrın 13-də ETN İqtisadiyyat İnstitutunun daimi Elmi Seminarında İnstitutun Demoqrafiya və məşğulluq problemləri şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru İntizar Qurbanova “Azərbaycanda əmək bazarı və kadr hazırlığının sosial-iqtisadi aspektləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir.
İnstitutun elmi katibi, i.e.d., dosent Leyli Allahverdiyevanın sədrliyi ilə keçirilən seminarda məruzəçi Azərbaycanda əmək bazarı və kadr hazırlığı sahəsində aktual olan müasir sosial-iqtisadi problemlərdən danışıb. Xüsusən də, demoqrafik məsələlərə toxunaraq son illər gənclərin sayının azalması, işsizlik probleminin 15-24 yaşlı gənclər arasında daha yüksək olması, həmçinin gənclərin NEET (təhsildə, məşğulluqda və ya təlimdə olmayan gənclər) səviyyəsinin narahatlıq doğurması məsələlərindən bəhs edib.
Tədqiqatçı Azərbaycanın əmək bazarını statistik göstəricilər və sorğu məlumatları əsasında təhlil etdiyini bildirərək, peşə, orta ixtisas və ali təhsil məzunlarının məşğulluq vəziyyəti barədə apardığı müqayisəli təhlili və nəticələri diqqətə çatdırıb. Habelə kadr hazırlığı sahəsindəki mövcud əsas problemləri qeyd edib. İki bazarın - əmək bazarı və təhsil bazarının qarşılıqlı əlaqəsini “Formal təhsilin qeyri-adekvatlığı əmək bazarında qeyri-formal təhsilin rolunu artırır” kimi ifadə edən müəllif problemin kökündə duran əsas məsələlərdən danışmaqla onların həlli istiqamətində təklif və tövsiyələrini səsləndirib.
Sonra mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, İ.Qurbanovanın “Azərbaycanda əmək bazarı və kadr hazırlığının sosial-iqtisadi aspektləri” mövzusunda monoqrafiyasının çapı nəzərdə tutulur (economics.org.az)

13 октября на постоянном научном семинаре Института Экономики Министерства науки и образования ведущий научный сотрудник отдела "Демографии и проблем занятости" Института, доктор философии по экономике Интизар Гурбанова выступила с докладом на тему «Социально-экономические аспекты рынка труда и подготовки кадров в Азербайджане».
На семинаре, состоявшемся под руководством учёного секретаря Института, доктора экономических наук, доцента Лейли Аллахвердиевой, И.Гурбанова рассказала о современных социально-экономических проблемах, актуальных в сфере рынка труда и подготовки кадров в Азербайджане. В частности, затронув демографические вопросы, она отметила сокращение численности молодёжи в последние годы, рост проблемы безработицы среди молодёжи в возрасте 15-24 лет, а также уровне NEET (не учатся, не работают и не проходят обучение) среди молодёжи, вызывающем тревогу.
Заявив о том, что рынок труда Азербайджана проанализирован на основе статистических показателей и результатов опросов, И.Гурбанова представила сравнительный анализ состояния занятости выпускников профессионально-технических, средних и высших учебных заведений и его результаты. Она также отметила основные существующие проблемы в сфере подготовки кадров. Охарактеризовав взаимодействие двух рынков – рынка труда и рынка образования – как «Недостаток формального образования повышает роль неформального образования на рынке труда», автор рассказала об основных причинах, лежащих в основе проблемы, и озвучила предложения и рекомендации по их решению.
Затем состоялись широкие дискуссии по теме и прозвучали ответы на вопросы.
Следует отметить, что планируется публикация монографии И. Гурбановой «Социально-экономические аспекты рынка труда и подготовки кадров в Азербайджане» (economics.org.az).