İqtisadiyyat İnstitutunda professor Nazim Müzəffərli bununla bağlı məruzə ilə çıxış edib
Elm və Təhsil Nazirliyi İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi Şurasında İnstitutun direktoru, professor N.Müzəffərli qiymətləndirmənin metodologiyası haqqında məruzə ilə çıxış edib. Tədbirə ölkənin aparıcı universitetlərinin və bir sıra dövlət qurumlarının nümayəndələri də qatılıblar.
N.Müzəffərli Ermənstanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü və ərazilərimizi işğal etməsi nəticəsində vurulmuş zərərin hesablanması üçün hazırlanmış metodologiya barəsində geniş məlumat verib. Bu vaxta qədər dünyada zərərin qiymətləndirilməsi üzrə bir neçə fərqli metodologiyanın tətbiq olunduğunu qeyd edərək bildirib ki, bunların heç biri uzunmüddətli (çoxillik) işğal dövründə vurulmuş ziyanın hesablanması üçün yetərli deyil. Ona görə də Azərbaycanda bu problemin həllinə yeni metodoloji yanaşma tətbiq edilib.
2023-cü ildə Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə Ermənistanın işğalı nəticəsində Azərbaycana vurduğu ziyanın qiymətləndirilməsi üzrə o zaman Maliyyə naziri olan Samir Şərifovun rəhbərliyi ilə müxtəlif nazirliklərin, dövlət komitə və agentliklərinin rəhbər şəxslərinin daxil edildiyi dövlət komissiyası yaradılıb. Hesabatın hazırlanmasında, komissiyanın nəzdində fəaliyyət göstərən İşçi qrupla yanaşı, İqtisadiyyat İnstitutunun bir qrup əməkdaşı da iştirak edib.
Məruzəçi ümumi metodoloji problemləri və onların necə həll olunduğunu göstərməklə yanaşı, insan itkiləri ilə bağlı mənəvi zərərin, daşınar və daşınmaz əmlak üzrə ziyanın, iqtisadi itkilərin, minalarla çirkləndirilmənin, ətraf mühitə vurulmuş zərərin və digər bu cür komponentlərin hesablanması və qiymətləndirilməsinin metodologiyası, alət və üsulları haqqında ətraflı məlumat verib. Bu metodologiya əsasında qiymətləndirməyə görə, Ermənistanın işğal nəticəsində Azərbaycana vurduğu zərərin ümumi həcmi təqribən 250 milyard manat (150 milyard ABŞ dolları) qədərdir.

В связи с этим выступил с докладом генеральный директор Института Экономики, профессор Назим Музаффарли.
Профессор Н. Музаффарли выступил на Ученом совете Института Экономики Министерства науки и образования с докладом о методологии оценки. В мероприятии также приняли участие представители ведущих ВУЗов страны и ряда государственных структур.
Н. Музаффарли предоставил обширную информацию о разработанной методике подсчета ущерба, нанесенного в результате военной агрессии Армении против Азербайджана и оккупации наших территорий. Он заявил, что хотя до сих пор для оценки ущерба по всему миру применялись различные методики, но ни одна из них не является достаточной для расчета ущерба, причиненного в ходе длительной (многолетней) оккупации. Поэтому в Азербайджане был применен новый методологический подход к решению этой проблемы.
В 2023 году решением Кабинета министров была создана государственная комиссия по оценке ущерба, нанесенного Азербайджану в результате оккупации Арменией, возглавленная занимавшим тогда пост министра финансов Самиром Шарифовым. В состав комиссии вошли руководители различных министерств, государственных комитетов и ведомств. Помимо Рабочей группы, действующей при комиссии, в подготовке доклада также приняла участие группа сотрудников Института Экономики.
В докладе, наряду с общими методическими проблемами, докладчик подробно проанализировал методологию, инструменты и методы расчета и оценки морального ущерба, связанного с человеческими потерями, ущерба по движимому и недвижимому имуществу, по экономическим потерям, по окружающей среде, ущерба от минного загрязнения и другим составляющим. Исходя из этой методологии, общая сумма ущерба, нанесенного Азербайджану Арменией в результате оккупации, оценивается примерно в 250 миллиардов манатов (150 миллиардов долларов США).