Mayın 12-də Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunda ənənəvi Elmi Seminar keçirilmişdir. İnstitutun elmi katibi, i.e.d. Leyli Allahverdiyevanın sədrliyi ilə keçirilən tədbirdə “Monetar və fiskal tənzimləmə problemləri” şöbəsinin müdiri, i.e.d. Yaşar Məmmədov “Azərbaycanda fond bazarının inkişafı” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Məruzəçi Azərbaycanda fond bazarının formalaşması və inkişafı xüsusiyyətləri, bu sektorun iqtisadiyyata təsiri, dünyanın inkişaf etmiş ölkələrində fond bazarları barədə danışıb, onların ölkəmizlə müqayisəsini verib, yerli qiymətli kağızlar bazarının əsas problemlərini və çatışmazlıqlarını qeyd edib. Əhalinin fond bazarına münasibəti, bazara etimad məsələsi, maliyyə savadlılığı, infrastruktur və rəqəmsallaşma, bahalı xidmətlər kimi məsələlərə diqqət çəkib.
Y.Məmmədovun hazırladığı “Azərbaycanda Fond Bazarının İnkişafı” adlı bülleten son illər ərzində Azərbaycanda fond bazarında baş verən əsas dəyişiklikləri, əldə olunan nailiyyətləri və inkişaf imkanlarını ümumi analitik şəkildə əhatə edir. Fond bazarının mövcud vəziyyətinin və rəqabətqabiliyyətliliyinin milli və beynəlxalq miqyasda müqayisəli təhlili burada öz əksinin tapıb. Təhlildə Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının və Dövlət Statistika Komitəsinin (AR DSK) rəsmi məlumatları ilə yanaşı, beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının statistik bazalarından istifadə olunmuşdur. Bülletendə verilmiş qrafiklər, diaqramlar və statistik göstəricilər Azərbaycanla yanaşı xarici ölkələri əhatə etməklə beynəlxalq təcrübə əsasında müqayisələr aparmağa imkan verir. Bu isə fond bazarının qlobal və milli inkişaf meyllərini təhlil etmək üçün əhəmiyyətlidir.
Sonra mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılmış və suallar cavablandırılmışdır. (economics.org.az).

12 мая в Институте Экономики Министерства науки и образования состоялся традиционный научный семинар. На мероприятии под председательством ученого секретаря института, д.э.н. Лейли Аллахвердиевой выступил с докладом на тему «Развитие фондового рынка в Азербайджане» заведующий отделом «Проблемы денежно-кредитного и фискального регулирования», д.э.н. Яшар Мамедов.
Докладчик рассказал об особенностях становления и развития фондового рынка в Азербайджане, влиянии этого сектора на экономику, фондовых рынках развитых стран мира, сравнил их с нашей страной, а также отметил основные проблемы и недостатки местного рынка ценных бумаг. Он обратил внимание на такие вопросы, как отношение населения к фондовому рынку, доверие к рынку, финансовая грамотность, инфраструктура и цифровизация, а также дороговизна услуг.
В бюллетене «Развитие фондового рынка в Азербайджане», подготовленном Я. Мамедовым отражаются основные изменения, достижения и возможности развития на фондовом рынке Азербайджана за последние годы. Здесь проведён сравнительный анализ текущего состояния и конкурентоспособности фондового рынка в национальном и международном масштабе. При анализе использовались официальные данные Центрального банка Азербайджанской Республики и Государственного статистического комитета (ГСК), а также статистические базы данных международных финансовых организаций. Приведенные в бюллетене графики, диаграммы и статистические показатели позволяют проводить сравнения на основе международного опыта, охватывающего не только Азербайджан, но и зарубежные страны. Это важно для анализа мировых и национальных тенденций развития фондового рынка.