Aprelin 7-də Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunda ənənəvi elmi seminar keçirilmişdir.
Professor Nazim Müzəffərlinin sədrliyi ilə keçirilən seminarda ETN İqtisadiyyat İnstitutunun Demoqrafiya və məşğulluq problemləri şöbəsinin böyük elmi işçisi, i.f.d. Akifə Ağayarova “Pul köçürmələrinin sosial-iqtisadi təsirləri” mövsusunda məruzə ilə çıxış edib.
Tədqiqatçı miqrantların pul köçürmələrinin ölkədə sosial-iqtisadi vəziyyətə təsirini qiymətləndirmək üçün pul köçürmələri (daxil olmalar) ilə ÜDM, qeyri-neft ÜDM, əhalinin gəlirləri, faktiki son istehlak xərcləri və yoxsulluq səviyyəsi arasında olan əlaqəni araşdırmışdır. Nəticələrə görə, miqrantların göndərdikləri maliyyə vəsaitlərinin 10% artması yoxsulluq səviyyəsini 3,5% azaldır. Qısamüddətli dövrdə pul köçürmələrinin (daxil olmalar) 1% artması yoxsulluq səviyyəsini 0,25% azaldır, qeyri-neft ÜDM-ni 0,13%, əhalinin gəlirlərini 0,27%, faktiki son istehlak xərclərini isə 0,23% artırır.
Məruzəçi qeyd etdi ki, uzunmüddətli dövrdə pul köçürmələrinin (daxil olmalar) 1% artması yoxsulluq səviyyəsini 1,03% azaldır, qeyri-neft ÜDM-ni 0,54%, əhalinin gəlirlərini 0,62%, faktiki son istehlak xərclərini isə 0,47% artırır.
Sonda mövzu ətrafında maraqlı müzakirələr aparılmış və suallar cavablandırılmışdır (economics.org.az).

7 апреля в Институте экономики Министерства науки и образования состоялся очередной традиционный научный семинар.
На семинаре под председательством директора института, доктора экономических наук, профессора Назима Музаффарли выступила старший научный сотрудник отдела демографии и проблем занятости Института экономики, д.ф.э. Акифа Агаярова с докладом на тему «Социально-экономические последствия денежных переводов».
Для оценки влияния денежных переводов мигрантов на социально-экономическую ситуацию в стране исследователь изучил взаимосвязь между денежными переводами (притоком) и ВВП, ненефтяным ВВП, доходами населения, фактическими расходами на конечное потребление и уровнем бедности. Согласно результатам, увеличение денежных переводов от мигрантов на 10% сокращает бедность на 3,5%. В краткосрочной перспективе увеличение денежных переводов (притока) на 1% сокращает бедность на 0,25%, увеличивает ненефтяной ВВП на 0,13%, доходы домохозяйств на 0,27% и фактические расходы на конечное потребление на 0,23%.
А.Агаярова отметила, что в долгосрочной перспективе увеличение денежных переводов (притока) на 1% сокращает бедность на 1,03%, увеличивает ненефтяной ВВП на 0,54%, доходы населения на 0,62% и фактические расходы на конечное потребление на 0,47%.
В заключении состоялись интересные дискуссии по теме и были даны ответы на вопросы (economics.org.az).