Martın 3-də Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunda ənənəvi elmi seminar keçirilmişdir.
Professor Nazim Müzəffərlinin sədrliyi ilə keçirilən seminarda İqtisadiyyat İnstitutunun İqtisadi tədqiqatların riyazi təminatı şöbəsinin müdiri, r.f.d., dosent Rəvanə Əsədova “Dinamik ekonometrik modellər” mövsusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi deinamik ekonometrik modellər (AR, ARMA, ARIMA, SAR, SARMA, SARIMA, ARDL, DLR, VAR, SVAR, VEC və s.), onların növləri və qurulma şərtləri, uyğun modelin seçimi, onun keyfiyyətinin və stabilliyinin test edilməsi meyarları haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, dinamik ekonometrik modellər iqtisadi proseslərin zamanla necə dəyişdiyini tədqiq etmək məqsədi ilə qurulan statistik modellər olub, keçmiş məlumatlardan istifadə edərək gələcək davranışları proqnozlaşdırır. İqtisadi dəyişikliklərin təsiri, çox zaman, dərhal hiss olunmur və bu təsirlər müəyyən gecikmə ilə özünü göstərir. Dinamik modellər bu gecikmə təsirlərini nəzərə almağa imkan verir. Dinamik modellər, həmçinin, dəyişənlər arasındakı qarşılıqlı təsirləri və səbəb-nəticə əlaqələrini qiymətləndirmək, gələcəkdə baş verə biləcək tendensiyaları təxmin etmək, daha dəqiq uzun və qısamüddətli proqnozlar vermək üçün istifadə olunur.
Məruzəçi birdəyişənli və çoxdəyişənli dinamik modellərin növləri barədə geniş məlumat verib, habelə Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının və Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatları əsasında qurulmuş model nümunələri təqdim edilmişdir.

3 марта в Институте экономики Министерства науки и образования состоялся традиционный научный семинар.
На семинаре под руководством профессора Назима Музаффарли выступила заведующая отделом математического обеспечения экономических исследований Института экономики, доцент Равана Асадова с докладом на тему «Динамические эконометрические модели».
Р.Асадова дала подробную информацию о динамических эконометрических моделях (AR, ARMA, ARIMA, SAR, SARMA, SARIMA, ARDL, DLR, VAR, SVAR, VEC и др.), их типах и условиях построения, выборе подходящей модели, критериях проверки ее качества и устойчивости. Она отметила, что динамические эконометрические модели — это статистические модели, созданные для изучения того, как экономические процессы меняются с течением времени, и прогнозирования будущих изменений на основе прошлых данных. Эффекты экономических изменений зачастую ощущаются не сразу и проявляются с определенной задержкой. Динамические модели позволяют нам учитывать эти эффекты задержки. Динамические модели также используются для оценки взаимодействия и причинно-следственных связей между переменными, прогнозирования будущих тенденций и составления более точных долгосрочных и краткосрочных прогнозов.
Р.Асадова дала обширную информацию о типах одномерных и многомерных динамических моделей, а также были представлены примеры моделей, построенных на основе отчетов Центрального банка Азербайджанской Республики и Государственного комитета по статистике.