Yanvarın 27-də Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunda ənənəvi elmi seminar keçirilib.
İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru, professor Nazim Müzəffərlinin sədrliyi ilə keçirilən iclasa onlayn formatda hökumət qurumlarının – Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin, Dövlət Statistika Komitəsinin, Türkiyənin Tokat Qaziosmanpaşa Üniversiteti və İstanbul Ticarət Universitetinin, habelə ölkəmizin aparıcı ali məktəblərinin – Xankəndindən Qarabağ Dövlət Universitetinin, UNEC, Bakı Dövlət Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Bakı Biznes Universiteti, Mingəçevir Dövlət Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin və s. əməkdaşları qatılıblar.
Seminarda İqtisadiyyat İnstitutunun İnnovativ iqtisadiyyat və rəqəmsal transformasiya şöbəsinin müdiri, i.f.d., dosent Allahyar Muradov “Qiymətlərin dövlət tənzimlənməsi: ölkələrarası müqayisəli təhlil və Azərbaycan üçün nəticələr” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, bu tədqiqat Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin sifarişi əsasında prof. N.Müzəffərlinin rəhbərliyi ilə ETN İqtisadiyyat İnstitutunda yerinə yetirilmişdir. Tədqiqat dövlətin qiymətlərə müdaxilə səviyyəsinin ölçülməsi və müqayisəli təhlili üzrə ilk elmi əsərlərdən biridir. Belə ki, həmin ölçmələr 129 ölkə üzrə məhz İqtisadiyyat İnstitutun hazırladığı yeni metodologiya əsasında aparılıb. Hazırda Azərbaycan qiymətlərə ümumi müdaxilənin sərtliyinə görə 129 ölkə üzrə sıralamada 68-ci, daxil olduğu yüksək-orta gəlirli ölkələr qrupunda isə 23-cü yerdədir. Baltikyanı dövlətləri saymasaq, Azərbaycanda qiymətlərin tənzimlənməsi post-sovet respublikaların hamısından daha liberaldır. Tədqiqatın müəllifləri hesab edirlər ki, ölkəmizdə qiymətlərin liberallaşdırılması potensialı var və liberallaşma iqtisadiyyata müsbət təsir göstərər. Azərbaycan üçün dəyərləndirmədən ortaya gələn ümumi təəssürat belədir ki, yaxın və orta müddətli perspektivdə qiymətlərə birbaşa və dolayı müdaxilələrin azaldılması ölkədə aparılan iqtisadi siyasətin prioritetlərindən olmalıdır.
Əvvəlki dövrlərdə Azərbaycanda ümumi qiymət tənzimləməsinin nisbi sərtliyi daha yüksək olmuşdur. Lakin vəziyyətin dəyişməsi Azərbaycanda qiymətlərin tənzimlənməsi sahəsində hansısa liberal islahatlarla bağlı deyil. Səbəb odur ki, son illərdə ekstremal iqtisadi və xüsusilə də siyasi şərtlər üzündən əksər ölkələrdə iqtisadiyyata, o cümlədən qiymətlərə müdaxilə kəskin surətdə artmış, Azərbaycanda isə əsasən sabit (dəyişməz) qalmışdır. Nəticədə həmin ölkələr dirijistlik üzrə sıralamada yuxarı qalxmışlar və onlarla müqayisədə indi Azərbaycanda qiymətlər daha liberaldır.
A.Muradov bildirib ki, tədqiqatda müxtəlif ölkələrdə dövlətin qiymətlərə müdaxilə dərəcəsi qeyri-səlis məntiq əsasında ölçülmüş və təhlil olunmuşdur. Ölçmələr iki formatda - birbaşa müdaxilələr üzrə və müdaxilənin ümumi səviyyəsi üzrə aparılmışdır. Bu əsasda iki yeni göstərici - Dövlətin qiymətlərə birbaşa müdaxiləsi indeksi və Dövlətin qiymətlərə müdaxiləsinin ümumi səviyyəsi indeksi hesablanmışdır. Tətbiq edilmiş metodoloji yanaşmalar hər iki halda orijinaldır və müəlliflər tərəfindən hazırlanmışdır. Alınmış nəticələr əsasında müvafiq reytinqlər tərtib edilmiş, qiymətlərə müdaxilənin sosial-iqtisadi təsirləri ayrıca araşdırılmışdır. Müəlliflər ümid edirlər ki, onların Azərbaycanda qiymətqoymanın müəyyən biçimdə liberallaşdırılması üzrə təklifləri dövlət qurumları tərəfindən qiymətlərin tənzimlənməsi ilə bağlı qərarların hazırlanmasında faydalı olacaqdır.

27 января в Институте экономики Министерства науки и образования состоялся традиционный научный семинар.
На встрече, которая прошла под председательством генерального директора Института экономики, профессора Назима Музаффарли в онлайн-формате приняли участие представители государственных учреждений - Министерства экономики Азербайджанской Республики, Государственного комитета по статистике, Университета Токат Газиосманпаша Турции и Стамбульского торгового университета, а также сотрудники ведущих университетов нашей страны - Карабахского государственного университета, UNEC, Бакинского государственного университета, Сумгаитского государственного университета, Бакинского университета бизнеса, Мингячевирского государственного университета, Азербайджанского университета архитектуры и строительства и т.д.
На семинаре выступил заведующий отделом инновационной экономики и цифровой трансформации Института экономики, д.ф.э., доцент Аллахьяр Мурадов с докладом «Государственное регулирование цен: межстрановой сравнительный анализ и результаты для Азербайджана». Он сообщил, что данное исследование было проведено в Институте экономики МНО под руководством профессора Н. Музаффарли по заказу Министерства финансов Азербайджанской Республики. Это исследование является одной из первых научных работ по измерению и сравнительному анализу уровня государственного вмешательства в цены. Так, эти измерения были проведены для 129 стран на основе новой методологии, разработанной Институтом экономики. В настоящее время по жёсткости общего вмешательства в цены Азербайджан занимает 68-е место среди 129 стран и 23-е место в группе стран с высоким-средним уровнем дохода. За исключением стран Прибалтики, регулирование цен в Азербайджане более либерально, чем во всех других постсоветских республиках. Авторы исследования полагают, что потенциал либерализации цен в нашей стране существует, и либерализация окажет положительное влияние на экономику. Общее впечатление, складывающееся из оценки для Азербайджана, заключается в том, что в краткосрочной и среднесрочной перспективе сокращение прямых и косвенных ценовых вмешательств должно стать одним из приоритетов экономической политики страны.
В предыдущие периоды относительная жёсткость общего регулирования цен в Азербайджане была выше. Однако изменение ситуации не связано с какими-то либеральными реформами в сфере регулирования цен в Азербайджане. Причина в том, что в последние годы из-за экстремальных экономических и особенно политических условий в большинстве стран вмешательство в экономику, в том числе в цены, резко возросло, тогда как в Азербайджане оно осталось в основном стабильным (неизменным). В результате эти страны поднялись в рейтинге по дирижизму, и по сравнению с ними цены в Азербайджане теперь более либеральные.
А.Мурадов сообщил, что в исследовании степень государственного вмешательства в цены в разных странах измерялась и анализировалась на основе нечеткой логики. Измерения проводились в двух форматах – по прямому вмешательству и по общему уровню вмешательства. На этой основе были рассчитаны два новых показателя - индекс прямого вмешательства государства в цены и индекс общего уровня вмешательства государства в цены. Примененные методические подходы в обоих случаях оригинальны и разработаны авторами. На основе полученных результатов были составлены соответствующие рейтинги, отдельно исследованы социально-экономические эффекты ценового вмешательства. Авторы надеются, что их предложения по определенной форме либерализации ценообразования в Азербайджане будут полезны при подготовке решений по регулированию цен государственными учреждениями.