Mayın 2-də Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir. Baş direktor, professor Nazim Müzəffərlinin sədrliyi ilə keçirilən toplantıda bir sıra təşkilati və cari məsələlər müzakirə olunmuşdur.
Baş direktor məlumat verib ki, Post-konflikt ərazilərin bərpası Elmi Mərkəzinin kiçik elmi işçisi Ənvər İsmayıllı İqtisadiyyat İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri təyin olunub. Ə.İsmayıllı Elmi Şuranın tərkibinə daxil edilib.
İnstitutun elmi katibi, i.e.d., dos. Leyli Allahverdiyeva "Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişiklikləri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29), Kioto Protokolunun Tərəflər Görüşünün 19-cu sessiyasının və Paris Sazişinin Tərəflər Görüşünün 6-cı sessiyasının təşkil edilməsi ilə bağlı 2024-cü il üçün Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tədbirlər planı”na uyğun olaraq, İnstitutda COP29-un müxtəlif aspektlərini əhatə edən mövzularda elmi müzakirələrin keçirilməsi barədə məlumat verdi.
Elmi Şurada İqtisadiyyat İnstitutunun Regional inkişaf və təbii sərvətlərdən istifadə problemləri şöbəsinin müdiri, i.e.d., professor Rəna Sultanova "Sudan səmərəli istifadə qlobal problem kimi" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi Azərbaycanda su ehtiyatları və formalaşması, əsas su mənbələri, dünyada və Azərbaycanda su çatışmazlığı, quraqlıq problemləri, sudan səmərəli istifadə, itkilər, kənd təsərrüfatının suvarma və əhalinin daimi təmiz içməli su ilə təminatı məsələləri, yeni su kanallarının, anbarların tikintisi, dövlətin müstəqillik illərində bu sahədə gördüyü işlər, layihələr, işğaldan azad olunmuş ərazilərin zəngin su ehtiyatlarından səmərəli istifadə imkanları barədə danışıb.

2 мая состоялось очередное заседание Ученого совета Института экономики Министерства науки и образования. На совещании под председательством генерального директора, профессора Назима Музаффарли был обсужден ряд организационных и текущих вопросов.
Генеральный директор сообщил, что младший научный сотрудник Научного центра восстановления постконфликтных территорий Анвар Исмайыллы назначен заведующим отдела Международных отношений Института экономики. А.Исмаиллы был включен в состав Ученого совета.
Ученый секретарь института, д.э.н., доц. Лейли Аллахвердиева предоставила информацию «о плане мероприятий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики на 2024 год по поводу организации 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата (COP29), 19-й сессии Встречи сторон Киотского протокола и 6-й сессии Встречи сторон Парижского соглашения» и рассказала о планируемых в Институте Экономики мероприятиях, проектах, научных дискуссиях, семинарах, исследованиях.
На Ученом совете выступила заведующая отделом проблем регионального развития и природопользования Института экономики, профессор Рена Султанова с докладом «Эффективное использование воды как глобальная проблема». Профессор Р.Султанова рассказала об основных источниках воды, дефиците воды в мире и в Азербайджане, проблеме засухи, эффективном использовании воды, её потерях, вопросах орошения сельского хозяйства и обеспечения населения постоянной чистой питьевой водой, строительстве новых водных каналов, водохранилищ в годы независимости государства. о работах, проектах и возможностях эффективного использования богатых водных ресурсов освобожденных от оккупации территорий.