Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi katibi, iqtisad elmləri doktoru, dosent Leyli Allahverdiyevanın müəllifliyi ilə “Azərbaycanda turizm: son illərin dinamikası” adlı bülleten işıq üzü görüb. Nəşrin rəyçiləri professor Tərbiz Əliyev və dosent Pərviz Həsənov, elmi redaktoru professor Nazim Müzəffərlidir. İqtisadiyyat İnstitutu Elmi Şurasının qərarı ilə çap olunan bülletenin buraxılışı üçün məsul şəxs dosent Təbriz Yadigarovdur.
“Azərbaycanda turizm: son illərin dinamikası” bülleteni Azərbaycanda son illər ərzində turizm sahəsində baş verən dəyişikliklərin, əldə edilmiş nailiyyətlərin və mövcud inkişaf imkanlarının ümumi analitik icmalıdır. Ölkəmizdə turizm sahəsinin rəqabətqabiliyyətliliyini müqayisəli şəkildə təhlil etmək məqsədilə bülletendə AR Dövlət Statistika Komitəsinin (AR DSK) məlumatları ilə yanaşı, beynəlxalq qurumların statistik bazalarına da müraciət olunmuşdur. Bülletendə istinadı göstərilməyən bütün statistik məlumatların, o cümlədən qrafik və diaqramların mənbəyi AR DSK-dır.
Dünyanın müxtəlif ölkələrində turizmin rəqabətqabiliyyətliliyini ölçən indekslərin həmin ölkələrin iqtisadi inkişaf səviyyələrinə təsirinin təhlili müəyyən mülahizələr irəli sürməyə imkan vermişdir.
Bülleten turizm iqtisadiyyatı ilə məşğul olan mütəxəssislər və turizm biznesi ilə maraqlanan oxucular üçün nəzərdə tutulmuşdur (economics.org.az).

Под авторством учёного секретаря Института экономики Министерства науки и образования, доктора экономических наук, доцента Лейли Аллахвердиевой опубликован бюллетень "Туризм в Азербайджане: динамика последних лет". Редакторами издания являются профессор Тарбиз Алиев и доцент Парвиз Гасанов, научным редактором - профессор Назим Музаффарли. Ответственным лицом за выпуск бюллетеня, публикуемого по решению Ученого совета Института экономики является доцент Табриз Ядигяров.
Бюллетень «Туризм в Азербайджане: динамика последних лет» представляет собой общий аналитический обзор произошедших изменений, достигнутых достижений и существующих возможностей развития в сфере туризма в Азербайджане за последние годы. В целях сравнительного анализа конкурентоспособности туристической сферы нашей страны, помимо данных Государственного Комитета Статистики АР, в бюллетене также использованы статистические базы данных международных институтов. Источником всех не имеющих ссылки статистических данных, включая графики и диаграммы, является ГКС АР.
Анализ влияния индексов, измеряющих конкурентоспособность туризма в разных странах мира на уровень экономического развития этих стран позволил сделать определенные выводы.
Бюллетень предназначен для специалистов, занимающихся экономикой туризма, и читателей, интересующихся туристическим бизнесом (еconomics.org.az).