Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi katibi, iqtisad elmləri doktoru, dosent Leyli Allahverdiyevanın müəllifliyi ilə “Azərbaycanda turizm: son illərin dinamikası” adlı bülleten işıq üzü görüb. Nəşrin rəyçiləri professor Tərbiz Əliyev və dosent Pərviz Həsənov, elmi redaktoru professor Nazim Müzəffərlidir. İqtisadiyyat İnstitutu Elmi Şurasının qərarı ilə çap olunan bülletenin buraxılışı üçün məsul şəxs dosent Təbriz Yadigarovdur.
“Azərbaycanda turizm: son illərin dinamikası” bülleteni Azərbaycanda son illər ərzində turizm sahəsində baş verən dəyişikliklərin, əldə edilmiş nailiyyətlərin və mövcud inkişaf imkanlarının ümumi analitik icmalıdır. Ölkəmizdə turizm sahəsinin rəqabətqabiliyyətliliyini müqayisəli şəkildə təhlil etmək məqsədilə bülletendə AR Dövlət Statistika Komitəsinin (AR DSK) məlumatları ilə yanaşı, beynəlxalq qurumların statistik bazalarına da müraciət olunmuşdur. Bülletendə istinadı göstərilməyən bütün statistik məlumatların, o cümlədən qrafik və diaqramların mənbəyi AR DSK-dır.
Dünyanın müxtəlif ölkələrində turizmin rəqabətqabiliyyətliliyini ölçən indekslərin həmin ölkələrin iqtisadi inkişaf səviyyələrinə təsirinin təhlili müəyyən mülahizələr irəli sürməyə imkan vermişdir.
Bülleten turizm iqtisadiyyatı ilə məşğul olan mütəxəssislər və turizm biznesi ilə maraqlanan oxucular üçün nəzərdə tutulmuşdur (economics.org.az).

Published the bulletin "Tourism in Azerbaijan: the dynamics of recent years" by the scientific secretary of the Institute of Economics of the Ministry of Science and Education, doctor of economic sciences, associate professor Leyli Allahverdiyeva. The reviewers of the publication are professor Tarbiz Aliyev and associate professor Parviz Hasanov, the scientific editor is professor Nazim Muzaffarli. Associate professor Tabriz Yadigarov is responsible for issuing the bulletin, that printed by the decision of the Scientific Council of the Institute of Economics
The bulletin "Tourism in Azerbaijan: the dynamics of recent years" is a general analytical overview of the changes that have taken place in the field of tourism in Azerbaijan in recent years, also achieved successes and existing development opportunities. In order to analyze the competitiveness of the tourism sector in our country in a comparative manner used from the data of the AR State Statistics Committee (AR SSC), including the statistical databases of international institutions in the bulletin. The source of all statistical data, including graphs and charts that are not referenced in the bulletin belong to the AR SSC.
The analysis of the influence of indices measuring the competitiveness of tourism in different countries of the world on the economic development levels of those countries allowed us to make certain conclusions.
The bulletin is intended for specialists dealing with tourism economics and readers interested in tourism business (economics.org.az).