Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Nazim Müzəffərliyə (İmanov) Qırğızıstan Milli Universitetinin (QMU) "Fəxri professor"u adı verilib. Bu barədə QMU-nun Elmi Şurası qərar qəbul edib.
İyunun 2-də Bişkekdə, Qırğızıstan Milli Universitetində keçirilən tədbirdə Universitetin rektoru Tolobek Abdrahmanov Nazim Müzəffərliyə "Fəxri professor" diplomunu təqdim edib.
Bununla yanaşı, Qırğızıstan Milli Universiteti ilə Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutu arasında elm və təhsil sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında anlaşma memarandumu imzalanıb. Sənədi prof. Nazim Müzəffərli və rektor Tolobek Abdrahmanov imzalayıblar.
İyunun 1-2-də Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində "Cəmiyyət və Elm" İctimai Fondunun təşkiltçılığı ilə "İqtisadi və ekoloji çağırışlar şəraitində davamlı inkişaf" adlı beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib. Qırğızıstan Milli Universitetində keçirilən tədbirdə Azərbaycandan Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru, professor Nazim Müzəffərlinin (İmanov) rəhbərliyi ilə İnstitutun Post-konflikt Ərazilərin Bərpası Elmi Mərkəzinin rəhbəri, dosent Azər Səfərov və aparıcı elmi işçi, dosent Famil Rüstəmov iştirak ediblər. Alimlərimiz beynəlxalq konfransda məruzə ilə çıxışlar ediblər. Məruzələr ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.
Konfrans MDB Ölkələri Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun dəstəyi ilə təşkil olunub. Beynəlxalq tədbirə Azərbaycan, Rusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Belarus, Moldova, Özbəkistandan olan alimlər və tədqiqatçılar qatılıblar.

Баку, 2 июня, АЗЕРТАДЖ
Генеральный директор Института экономики Министерства науки и образования, доктор экономических наук, профессор Назим Музаффарли (Иманов) удостоен звания «Почетный профессор» Кыргызского национального университета (КНУ). Об этом принял решение Ученый совет КНУ.
2 июня на мероприятии, прошедшем в Кыргызском национальном университете в Бишкеке, ректор университета Толобек Абдрахманов вручил Назиму Музаффарли диплом «Почетный профессор».
Кроме того, между Кыргызским национальным университетом и Институтом экономики Министерства науки и образования подписан меморандум о взаимопонимании о взаимном сотрудничестве в сфере науки и образования. Документ подписали Назим Музаффарли и ректор Толобек Абдрахманов.
1-2 июня в столице Кыргызстана Бишкеке состоялась международная научно-практическая конференция «Устойчивое развитие в условиях экономических и экологических вызовов», организованная Общественным фондом «Общество и наука». На конференции, состоявшемся в Кыргызском национальном университете приняли участие генеральный директор Института экономики Министерства науки и образования Азербайджана, профессор Назим Музаффарли (Иманов), руководитель Научного центра по восстановлению постконфликтных территорий, доцент Азер Сафаров и доцент Фамиль Рустамов. Наши ученые выступили с докладами на международной конференции. Вокруг докладов состоялись обширные дискуссии.
Конференция организована при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества СНГ. В международном мероприятии приняли участие ученые и исследователи из Азербайджана, России, Казахстана, Кыргызстана, Беларуси, Молдовы, Узбекистана.