29 aprel 2026-cı il tarixində "Zhuoce Consulting Services Co., Ltd." tərəfindən Çin müəssisələrinin Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz regionunda investisiya fəaliyyəti, mövcud çağırışlar və perspektivlərə həsr olunmuş "İnkişaf və çağırışlar: Çin müəssisələrinin investisiya və tikinti sahəsində yeni yolları" mövzusunda beynəlxalq onlayn elmi konfrans keçirilmişdir.
Zoom platforması üzərindən onlayn formatda baş tutan tədbirdə ETN İqtisadiyyat İnstitutunun “Xarici iqtisadi fəaliyyətin tənzimlənməsi” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, dosent Gülnar Səmədova və “İqtisadi tədqiqatların riyazi təminatı” şöbəsinin kiçik elmi işçisi Xəzər Abbaszadə iştirak ediblər. G.Səmədova “Azərbaycan və Çin Xalq Respublikası arasındakı siyasi-iqtisadi münasibətlərdə turizmin rolu və əhəmiyyəti”, X.Abbaszadə “Bir Qurşaq - Bir Yol təşəbbüsü, Orta Dəhliz və Yaşıl Enerji layihələri çərçivəsində iki xalqın geosiyasi yaxınlaşması” mövzularında çıxış ediblər. Suallar cavablandırılıb, maraqlı müzakirələr aparılıb.

29 апреля 2026 года компанией Zhuoce Consulting Services Co., Ltd. была проведена международная онлайн-научная конференция на тему: «Развитие и вызовы: новые пути инвестиционной и строительной деятельности китайских предприятий», посвящённая инвестиционной активности китайских компаний в странах Центральной Азии и Южного Кавказа, а также существующим вызовам и перспективам.
Мероприятие прошло в онлайн-формате на платформе Zoom. В нём приняли участие ведущий научный сотрудник отдела «Регулирование внешнеэкономической деятельности» Института экономики МНО Азербайджана, д.ф.э., доцент Гюльнар Самедова, а также младший научный сотрудник отдела «Математическое обеспечение экономических исследований» Хазар Аббасзаде.
Г. Самедова выступила с докладом на тему «Роль и значение туризма в политико-экономических отношениях между Азербайджанской Республикой и Китайской Народной Республикой», а Х. Аббасзаде представил доклад «Геополитическое сближение двух народов в рамках инициативы “Один пояс — один путь”, Среднего коридора и проектов зелёной энергетики».
В ходе конференции были даны ответы на вопросы участников и состоялись содержательные и интересные обсуждения.