Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun əməkdaşlarının, iqtisad üzrə fəlsəfə doktorları – Mahir Zeynalov, Kamran Abdullayev və Gülnarə Fətəliyevanın (daha bir həmmüəllif İlqar Sadıqov – Bakı Dövlət Universiteti) elmi məqaləsi İtaliyanın Scopus elm bazasına daxil olan “Rivista di Studi sulla Sostenibilita" (“Davamlı inkişaf üzrə tədqiqatlar”) jurnalında (№2, 2025) çap edilib.
“The role of the Non-Oil Sector in Advancing Sustainable Economic Development in the Republic of Azerbaijan” (“Azərbaycan Respublikasında davamlı iqtisadi inkişafın təşviqində qeyri-neft sektorunun rolu”) adlı məqalə dünyanın nüfuzlu Scopus elmi bazasında indeksləşdirilib.
Məqalədə Azərbaycanda davamlı iqtisadi inkişafın təmin olunmasında qeyri-neft sektorunun rolu, onun müasir aktual elmi məsələləri, bu sahədə həyata keçirilən tədbirlər, problemlər, onların həlli istiqamətləri və s. tədqiq olunmuşdur.
Qeyd edək ki, dosent Kamran Abdullayev dünyanın tanınmış “Elsevier” nəşriyyat evinin çap etdiyi, Scopus bazasında Q1 kvartili üzrə nəşrlərin siyahısına daxil olan Böyük Britaniyanın “Nəqliyyat tədqiqatlarının fənlərarası perspektivləri” (Transportation Research Interdisciplinary Perspectives) və “Qlobal iqtisadiyyat üzrə tədqiqatlar“ (Global Economics Research) jurnallarının rəsmi rəyçisidir.

Сотрудники Института Экономики Министерства науки и образования — доктора философии по экономике Махир Зейналов, Кямран Абдуллаев и Гюльнара Фаталиева (соавтор — Ильгар Садыгов, Бакинский государственный университет) — опубликовали научную статью в итальянском журнале Rivista di Studi sulla Sostenibilità («Исследования в области устойчивого развития»), входящем в международную наукометрическую базу данных Scopus (№ 2, 2025).
Статья под названием “The Role of the Non-Oil Sector in Advancing Sustainable Economic Development in the Republic of Azerbaijan” («Роль ненефтяного сектора в продвижении устойчивого экономического развития в Азербайджанской Республике») проиндексирована в авторитетной международной базе научного цитирования Scopus.
В статье исследуются роль ненефтяного сектора в обеспечении устойчивого экономического развития Азербайджана, современные актуальные научные проблемы в данной сфере, реализуемые меры государственной политики, существующие трудности, а также направления их решения.
Отметим, что доцент Кямран Абдуллаев является официальным рецензентом журналов Transportation Research Interdisciplinary Perspectives («Междисциплинарные перспективы транспортных исследований») и Global Economics Research («Исследования в области глобальной экономики»), издаваемых международным издательским домом Elsevier и входящих в перечень журналов квартиля Q1 базы Scopus.
Статья ученых Института Экономики была опубликована в итальянском научном журнале, входящем в базу данных Scopus