Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 36-cı ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
İnstitutun baş meneceri Şakir Alıyevin sədrliyi ilə keçirilən tədbirdə çıxış edənlər – aparıcı elmi işçi Tanrıverdi Paşa, professor Tofiq Hüseynov, i.e.d. Sevda Mikayılova, dosent Mahir Zeynalov, gənc tədqiqatçılar Mələk Əliyeva, Cavanşır Burhanzadə və digərləri 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə sovet ordusunun Azərbaycanda həyata keçirdiyi qətliamdan, o dövrün reallıqlarından, ictimai-siyasi hadisələrdən, xalqın birliyindən və öz haqqları uğrunda mübarizə əzmindən danışıblar. Habelə 20 Yanvar hadisələri zamanı şahidi olduqları hadisələri bir daha xatırlayan çıxışçılar xalqımızın milli azadlıq hərakatını, qəhrəmanlığını, şücaətini, Qarabağ uğrunda mübarizəsini, dövlət müstəqilliyimizin əldə olunmasını, qorunmasını və möhkəmləndirilməsini böyük tarixi nailiyyətimiz kimi qeyd ediblər.
Çıxış edənlər o dövrün ictimai-siyasi proseslərinə diqqət çəkərək faciənin baş verməsi səbəblərindən, xalqımızın həmin ağır günlərdə biliyindən, insanların azadlıq mübarizəsindən, fədakarlığından söz açıblar. Qeyd olunub ki, 20 Yanvar hadisələri xalqımızın tarixində ən qürurlu, ən şərəfli gündür. Xalqımız həmin vaxt bir daha dünyaya göstərdi ki, onun müstəqillik və azadlıq mübarizəsinin qarşısını heç bir qüvvə ala bilməz. 20 Yanvar şəhidləri həmişə hörmətlə yad ediləcək. Bu gün Qarabağın işğaldan azad olunmasına, müstəqil Azərbaycanın ərazi bötövlüyünün təmin edilməsinə, üç rəngli bayrağımızın bütün ölkə ərazisində qürurla dalğalanmasına görə bütün şəhidlərimizin ruhları şaddır.
Azadlıq, müstəqillik və Qarabağ uğrunda canını fəda etmiş bütün şəhidlərimizin xatirəsi xalqımızın qəlbində əbədi yaşayacaq! (economics.org.az).

A commemorative event dedicated to the 36th anniversary of the January 20 tragedy was held at the Institute of Economics of the Ministry of Science and Education
The event chaired by the general manager of the institute, Shakir Aliyev, speakers were leading scientific researcher Tanriverdi Pasha, professor Tofig Huseynov, doctor of economic sciences Sevda Mikayilova, associate professor Mahir Zeynalov, young researchers Melek Aliyeva, Javanshir Burhanzadeh and others. They spoke about the massacre carried out by the Soviet army in Azerbaijan on the night of January 19-20, 1990, the realities of that time, socio-political events, the unity of the people and their determination to fight for their rights. Also, the speakers, remembering the events they witnessed during the January 20 tragedy, noted the national liberation movement, heroism, bravery of our people, their struggle for Karabakh, and the achievement, protection, and strengthening of our state independence as our great historical achievement.
The speakers drew attention to the socio-political processes of that time and spoke about the reasons for the tragedy, the knowledge of our people during those difficult days, the struggle for freedom, and their self-sacrifice. It was noted that the events of January 20 are the proudest and most honorable day in the history of our people. Our people once again showed the world that no force can stop their struggle for independence and freedom. The martyrs of January 20 will always be remembered with respect. Today, the souls of all our martyrs are happy for the liberation of Karabakh from occupation, for ensuring of the territorial integrity of independent Azerbaijan, and the proud waving of our tricolor flag throughout the country.
The memory of all our martyrs who sacrificed their lives for freedom, independence, and Karabakh will live forever in the hearts of our people! (economics.org.az).