UNEC Qarabağ İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzi tərəfindən təşkil edilən “Azərbaycanın dövlət suverenliyinin gücləndirilməsində Qarabağın dirçəldilməsinin strateji aspektləri” mövzusunda III ümumrespublika elmi məqalə müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb.
UNEC Tədqiqat mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsinin təşkilatçılığı, “SOCAR POLYMER” MMC-nin dəstəyi ilə keçirilən tədbirin açılışında çıxış edən UNEC-in elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Rövnəq Rzayev müsabiqənin “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində keçirildiyini bildirib. O, mövzunun Qarabağın dirçəldilməsinə həsr olunmasının xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayaraq, ölkənin 30-dan artıq müxtəlif ali təhsil və elmi-tədqiqat müəssisələrindən müsabiqəyə 200-ə yaxın elmi məqalənin təqdim edildiyini bildirib. Prorektor məqalələr toplusunun e-kitab formatında hazırlanaraq UNEC-in elektron resurslarında yerləşdiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
UNEC Qarabağ İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri, professor Şəfa Əlizadə müsabiqəyə əvvəlki illərlə müqayisədə marağın iki dəfə artdığıni bildirərək, gənclərin bu sahədə fəallığını yüksək qiymətləndirib. O qeyd edib ki, müsabiqə Qarabağın dirçəldilməsi, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə iqtisadi quruculuğun səmərəli mexanizmlərinin araşdırılması və bu prosesin dövlət suverenliyimizin möhkəmləndirilməsində rolunun elmi baxımdan tədqiqinin təşviqinə xidmət edir.
Tədbirdə çıxış edən “SOCAR Polymer” MMC-nin maliyyə direktoru Müşfiq Hacıyev qalibləri təbrik edərək, seçilən elmi tədqiqatların Qarabağın dirçəldilməsi prosesinə mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra mükafatlandırma mərasimi baş tutub. Biri professor-müəllim heyəti arasında, digəri isə doktorant, magistr və tələbələr üçün olmaqla iki nominasiyada ilk üç yeri tutan qaliblərə pul mükafatları verilib. Digər iştirakçılar sertifikatlarla təltif olunub.
200 məqalə arasında qiymətləndirməyə uyğun olaraq ən yüksək ballarına görə ilk 10-luğa düşən iştirakçılara tədbirdə sertifikatlar təqdim edilib. Onların arasında İqtisadiyyat İnstitutunun iki elmi əməkdaşı və 1 doktorantı da var. Belə ki, İqtisadiyyat İnstitutunun “Biznes mühitinin tənzimlənməsi və sahibkarlığın inkişafı” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, dosent Mahir Zeynalov və “Demoqrafiya və məşğulluq problemləri” şöbəsinin elmi işçisi, i.f.d. Nüsrət İbrahimov professor-müəllim heyəti arasında nominasiyasında ilk top 10-luğa düşən məqalələrinə görə sertifikatla təltif olunublar. İqtisadiyyat İnstitutunun doktorantı Hikmət Mirzəyev isə doktorant, magistr və tələbələr üçün olan nominasiyada ilk 10-luğa düşüb və ona da sertifikat təqdim edilib.

Объявлены результаты III Общереспубликанского конкурса научных статей на тему «Стратегические аспекты возрождения Карабаха в укреплении государственного суверенитета Азербайджана», организованного Карабахским экономическим исследовательским центром UNEC.
По инициативе Отдела координации и организации деятельности исследовательских центров UNEC при поддержке ООО «SOCAR POLYMER» состоялось мероприятие, на открытии которого проректор UNEC по науке и инновациям, профессор Ровнаг Рзаев отметил, что конкурс проводится в рамках «Года Конституции и Суверенитета». Он подчеркнул особую значимость посвящения темы возрождению Карабаха и сообщил, что на конкурс было представлено около 200 научных статей из более чем 30 различных высших учебных заведений и научно-исследовательских учреждений страны. Проректор также отметил, что сборник статей будет подготовлен в формате электронной книги и размещён на электронных ресурсах UNEC.
Руководитель Центра экономических исследований Карабаха при UNEC, профессор Шафа Ализаде, отметил, что интерес к конкурсу по сравнению с предыдущими годами вырос вдвое, и высоко оценил активность молодежи в этой области. Он подчеркнул, что конкурс направлен на формирование научных основ для эффективных механизмов экономического строительства на освобождённых территориях и ускорения этого процесса, и с этой точки зрения проведение мероприятия имеет важное значение.
Финансовый директор ООО «SOCAR Polymer» Мушфиг Гаджиев, выступая на мероприятии, поздравил победителей и выразил уверенность, что отобранные научные исследования внесут вклад в процесс возрождения Карабаха.
Затем состоялась церемония награждения. В двух номинациях — одна для профессорско-преподавательского состава, другая для докторантов, магистрантов и студентов — победителям, занявшим первые три места, были вручены денежные призы. Остальные участники были награждены сертификатами.
Согласно результатам конкурса среди 200 статей, участникам, набравшим наивысшие баллы и вошедшим в топ-10, на мероприятии были вручены сертификаты. Среди них — два научных сотрудника и один докторант Института экономики. Так, доцент Махир Зейналов, ведущий научный сотрудник отдела «Регулирование бизнес-среды и развитие предпринимательства», и д.ф.э. Нюсрет Ибрагимов, научный сотрудник отдела «Демография и проблемы занятости», были награждены сертификатами за свои статьи, вошедшие в топ-10 в номинации для профессорско-преподавательского состава. Докторант Института экономики Хикмет Мирзаев также вошёл в топ-10 в номинации для докторантов, магистрантов и студентов и получил сертификат.