İnstitutun baş direktoru, i.e.d., professor Nazim Müzəffərli İqtisadiyyat İnstitutunda Bakı Biznes Universitetinin (BBU) magistrantları üçün təşkil olunmuş elmi-tədqiqat təcrübəsi barədə məlumat verib, elmi müəssisələrlə universitetlər arasında əməkdaşlığın əhəmiyyəti, elm və təhsilin inqeqrasiyası, birgə layihələrin həyata keçirilməsinin faydaları barədə danışıb.
Elmi tədqiqat təcrübəsinin rəhbəri, i.f.d, dosent Tariyel Qurbanov hesabat məruzəsi ilə çıxış edib, kursunun yüksək səviyyədə təşkili, İqtisadiyyat İnstitutunun aparıcı alimlərinin bu prosesə cəlb olunması barədə məlumat verib. Bildirib ki, noyabrın 12-dən dekabrın 9-na kimi İqtisadiyyat İnstitutunun alimləri tərəfindən təşkil edilən təlimlərdə BBU-nun II kursda təhsil alan 10 magistrantı iştirak edib. Kursların keçirilməsi üçün İqtisadiyyat İnstitutu ilə Bakı Biznes Universiteti (BBU) arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Müqaviləyə əsasən ödənişli olan təlim kursları üçün BBU İqtisadiyyat İnstitutuna vəsait ödəyir. Magistrlər üçün elmi tədqiqat xarakterli təlimlər, praktiki məşğələlər təşkil olunub. Universitetin magistrantları İqtisadiyyat İnstitutunda aparılan elmi-tədqiqat işləri ilə də tanış olmaq imkanı qazanıblar. Son illər diqqət çəkən araşdırmalar aparan, kitablar nəşr edən, müvafiq hökumət qurumlarında ekspert qismində təmsil olunan İqtisadiyyat İnstitutu bu sahədə peşəkar elmi təcrübəyə malikdir.
Tədbirdə BBU-nun Universitet-Sənaye Əməkdaşlığı və Məzunlarla İş Mərkəzinin direktoru, i.ü.f.d. Qafar Bağırov, təlim keçmiş iqtisadçı alimlər, magistrlar da iştirak ediblər. Magistrantlar təlimin onların gələcək karyerası üçün əhəmiyyətindən söz açıblar, təşkilatçılara, bu işdə əməyi olan hər kəsə öz minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Sonra təlimlərdə iştirak etmiş və yüksək nəticələr göstərmiş BBU-nun magistrantlarına İqtisadiyyat İnstitutunun sertifikatları verilib (economics.org.az).

15 декабря на заседании Учёного совета Института Экономики Министерства науки и образования магистрам Бакинского университета бизнеса были вручены сертификаты Института Экономики.
Генеральный директор Института, доктор экономических наук, профессор Назим Музаффарли рассказал о научно-исследовательской стажировке, организованной для магистрантов Бакинского университета бизнеса в Институте Экономики, и отметил важность сотрудничества между научными учреждениями и университетами, интеграцию науки и образования, а также преимущества реализации совместных проектов.
Руководитель научно-исследовательской стажировки, доктор философии, доцент Тариэль Гурбанов, представил доклад, в котором рассказал о высоком уровне организации курса и участии в этом процессе ведущих ученых Института Экономики. Он отметил, что 10 магистрантов 2-го курса Бакинского университета бизнеса приняли участие в тренингах, организованных с 12 ноября по 9 декабря учеными Института Экономики. Между Институтом Экономики и БУБ заключено соглашение о сотрудничестве в проведении этих курсов. Согласно соглашению, БУБ выделяет Институту Экономики средства на оплату тренингов. Для магистрантов были организованы научно-исследовательские тренинги и практические занятия. Магистранты университета также имели возможность ознакомиться с научно-исследовательской работой, проводимой в Институте Экономики. Институт экономики в последние годы провел значительные исследования, опубликовал книги и представлен в качестве эксперта в соответствующих государственных учреждениях, обладает профессиональным научным опытом в этой области.
В мероприятии приняли участие директор Центра университетско-промышленного сотрудничества и работы с выпускниками БУБ, кандидат экономических наук Гафар Багиров, стажеры-экономисты и магистранты. Студенты магистратуры рассказали о важности обучения для их будущей карьеры и выразили благодарность организаторам и всем, кто внес свой вклад в эту работу.
Затем магистрантам БУБ, принявшим участие в обучении и показавшим высокие результаты, были вручены сертификаты Института Экономики (economics.org.az).