Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunda Bakı Biznes Universitetinin (BBU) magistrantlarına elmi-tədqiqat təcrübəsi keçirilir. Noyabrın 12-dən dekabrın 9-na kimi İqtisadiyyat İnstitutunun alimləri tərəfindən təşkil edilən təlimlərdə BBU-nun II kursda təhsil alan 10 magistrantı iştirak edir.
Təcrübə-təlim kursunun yüksək səviyyədə təşkil edilməsi üçün i.f.d, dosent Tariyel Qurbanov magistrantlara elmi tədqiqat təcrübəsinin rəhbəri təyin edilib. İqtisadiyyat İnstitutunda BBU-nun təlimlərdə iştirak edən magistrləri ilə görüş keçirilib. Tədbirdə BBU-nun Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin rəhbəri İsmayıl Şərifli, Universitet-Sənaye Əməkdaşlığı və Məzunlarla İş Mərkəzinin direktoru, i.ü.f.d. Qafar Bağırov da iştirak ediblər.
Kursların keçirilməsi üçün İqtisadiyyat İnstitutu ilə Bakı Biznes Universiteti (BBU) arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Müqaviləyə əsasən ödənişli olan təlim kursları üçün BBU İqtisadiyyat İnstitutuna vəsait ödəyir. Bu, özəl universitetlə elmi İnstitut arasında haqqı ödənilmək şərti ilə tələbə və magistrantlara ixtisas üzrə təşkil olunan təlim olaraq Azərbaycanda maraqlı və diqqət çəkən təcrübədir. Onlar üçün elmi tədqiqat xarakterli təlimlər, praktiki məşğələlər təşkil olunacaq. Təlimləri İqtisadiyyat İnstitutunun aparıcı alimləri keçirlər.
Magistrantlar İqtisadiyyat İnstitutunda aparılan funtamental elmi-tədqiqat işləri ilə də yaxından tanış olmaq imkanı qazanırlar. Elmi tədqiqat təcrübəsinin sonunda magistrantlara İqtisadiyyat İnstitutunun sertifikatlarının təqdim olunması nəzərdə tutulur (economics.org.az).

The Institute of Economics of the Ministry of Science and Education is hosting a research internship for undergraduate students of Baku Business University (BBU). From November 12 to December 9, 2025, 10 of second-year undergraduate students of BBU are participating in the training organized by scientists of the Institute of Economics.
In order to organize the internship-training course at a high level, Associate Professor, Ph.D., Tariyel Gurbanov, was appointed as the head of the scientific research internship for master's students. A meeting was held at the Institute of Economics with the masters of BBU participating in the training. The event was also attended by the head of the BBU Master's and Doctoral Center, Ismayil Sharifli, and the head of the Department of Career and Alumni Affairs, Gafar Baghirov.
A cooperation agreement has been signed between the Institute of Economics and Baku Business University (BBU) for conducting the courses. According to the agreement, BBU pays funds to the Institute of Economics for paid training courses. This is an interesting and noteworthy experience in Azerbaijan as a paid training program for students and postgraduates between a private university and a scientific institute. Scientific research training and practical exercises will be organized for them. The trainings are conducted by leading scientists of the Institute of Economics.
Master's students also have the opportunity to become closely acquainted with the fundamental scientific research work carried out at the Institute of Economics. At the end of the scientific research experience, master's students are expected to be awarded with certificates from the Institute of Economics (economics.org.az).