Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunda Bakı Biznes Universitetinin (BBU) magistrantlarına elmi-tədqiqat təcrübəsi keçirilir. Noyabrın 12-dən dekabrın 9-na kimi İqtisadiyyat İnstitutunun alimləri tərəfindən təşkil edilən təlimlərdə BBU-nun II kursda təhsil alan 10 magistrantı iştirak edir.
Təcrübə-təlim kursunun yüksək səviyyədə təşkil edilməsi üçün i.f.d, dosent Tariyel Qurbanov magistrantlara elmi tədqiqat təcrübəsinin rəhbəri təyin edilib. İqtisadiyyat İnstitutunda BBU-nun təlimlərdə iştirak edən magistrləri ilə görüş keçirilib. Tədbirdə BBU-nun Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin rəhbəri İsmayıl Şərifli, Universitet-Sənaye Əməkdaşlığı və Məzunlarla İş Mərkəzinin direktoru, i.ü.f.d. Qafar Bağırov da iştirak ediblər.
Kursların keçirilməsi üçün İqtisadiyyat İnstitutu ilə Bakı Biznes Universiteti (BBU) arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Müqaviləyə əsasən ödənişli olan təlim kursları üçün BBU İqtisadiyyat İnstitutuna vəsait ödəyir. Bu, özəl universitetlə elmi İnstitut arasında haqqı ödənilmək şərti ilə tələbə və magistrantlara ixtisas üzrə təşkil olunan təlim olaraq Azərbaycanda maraqlı və diqqət çəkən təcrübədir. Onlar üçün elmi tədqiqat xarakterli təlimlər, praktiki məşğələlər təşkil olunacaq. Təlimləri İqtisadiyyat İnstitutunun aparıcı alimləri keçirlər.
Magistrantlar İqtisadiyyat İnstitutunda aparılan funtamental elmi-tədqiqat işləri ilə də yaxından tanış olmaq imkanı qazanırlar. Elmi tədqiqat təcrübəsinin sonunda magistrantlara İqtisadiyyat İnstitutunun sertifikatlarının təqdim olunması nəzərdə tutulur (economics.org.az).

В Институте Экономики Министерства науки и образования проходит научная стажировка для магистрантов Бакинского университета бизнеса (БУБ). С 12 ноября по 9 декабря 10 магистрантов второго курса БУБ принимают участие в стажировках, организованных учёными Института Экономики.В целях организации стажировки на высоком уровне руководителем научно-исследовательской стажировки магистрантов назначен доцент Тариэль Гурбанов.
В Институте Экономики состоялась встреча с магистрантами БУБ, участвующими в стажировках. В мероприятии также приняли участие руководитель Центра магистратуры и докторантуры БУБ Исмаил Шарифли и руководитель отдела карьеры и работы с выпускниками Гафар Багиров.
Между Институтом Экономики и Бакинским университетом бизнеса (БУБ) подписано соглашение о сотрудничестве по данному вопросу. Согласно соглашению, ББУ выплачивает Институту экономики средства за платные тренинги. Это интересный и заслуживающий внимания опыт Азербайджана в виде платной программы стажировки студентов и магистрантов по специальности между частным вузом и научным институтом. Для них будут организованы научно-исследовательские тренинги и практические занятия. Стажировки проводят ведущие учёные Института Экономики.
Выпускники также имеют возможность ознакомиться с фундаментальными научными исследованиями, проводимыми в Институте Экономики. По окончании научно-исследовательской стажировки планируется вручение магистрантам сертификатов Института Экономики (economics.org.az).