“Azərbaycanda rəqəmsal ödəniş xidmətləri bazarının müasir inkişafı” adlı bülleten çap edilib. ETN İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, i.e.d., dosent Yaşar Məmmədovun və i.f.d. Şadiyyə Amanovanın müəllifi olduqları bülleten son illər ərzində rəqəmsal ödəniş xidmətləri bazarında baş verən dəyişikliklərin, əldə edilmiş nailiyyətlərin və mövcud inkişaf imkanlarının ümumi analitik icmalıdır.
Ölkəmizdə rəqəmsal ödəniş xidmətləri bazarının inkişaf səviyyəsini və rəqabətqabiliyyətliliyini müqayisəli şəkildə təhlil etmək məqsədilə tədqiqatda Mərkəzi Bankın, Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatları ilə yanaşı, beynəlxalq qurumların statistik bazalarına da müraciət olunmuşdur. Bülletendə istinadı göstərilməyən bütün statistik məlumatların, o cümlədən qrafiklərin mənbəyi müvafiq beynəlxalq təşkilatlar, Mərkəzi Bankı və DSK-dır. Azərbaycanda və qlobal miqyasda rəqəmsal ödəniş xidmətləri bazarının inkişaf meyllərinin təhlili və qiymətləndirilməsi bu sahədə müəyyən mülahizələr irəli sürməyə imkan vermişdir.
İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi Şurasının qərarı ilə çapa tövsiyə olunan bülleten iqtisadiyyat və maliyyə bazarları ilə bağlı tədqiqat aparan və maraqlanan alimlər, mütəxəssislər, biznes nümayəndələri və digər oxucular üçün nəzərdə tutulmuşdur (economics.org.az).

Published a bulletin on “Modern development of the market of digital payment services in Azerbaijan”. The bulletin, authored by Doctor of Economics, Associate Professor Yashar Mammadov, Head of Department of the Institute of Economics MSE, and Ph.D. in Economics, Shadiyya Amanova is a general analytical review of the changes, achievements, and current development opportunities in the market of digital payment services in recent years.
In order to comparatively analyze the level of development and competitiveness of the market of digital payment services in our country, the study used data from the Central Bank and the State Statistical Committee, as well as statistical databases of international organizations. The source of all statistical data, including graphs, not referenced in the bulletin is the relevant international organizations, the Central Bank and the State Statistical Committee. Analysis and assessment of the development trends of market of digital payment services in Azerbaijan and globally allowed us to make certain assumptions in this area.
The bulletin, recommended for publication by the decision of the Scientific Council of the Institute of Economics, is intended for scientists, specialists, business representatives and other readers who conduct research and are interested in economics and financial markets (economics.org.az).