Elm və Təhsil Nazirliyi İqtisadiyyat İnstitutunda Azərbaycan Respublikasının baş nazirinin müşaviri, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının sabiq sədri, iqtisad elmləri doktoru Elman Rüstəmovla görüş keçirilib.
Tədbirdə İnstitutun rəhbərliyi ilə yanaşı əsasən gənc tədqiqatçılar və doktorantlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru, professor Nazim Müzəffərli açaraq qonağı təqdim edib. Sonra Elman Rüstəmov “Keçid iqtisadiyyatı: nəzəri-empirik baxış bucağı” mövzusunda çıxış edib. Elm sahəsinə marağı və apardığı tədqiqatlar barədə məlumat verən E.Rüstəmov keçmiş SSRİ-nin dağılması səbəbləri, sosialist iqtisadiyyatının çatışmayan cəhətləri və onu geri salan iqtisadi səbəblər, 1990-cı illərdəki sosial-iqtisadi böhran, iqtisadiyyatdakı şoklar, keçid dövrünün başlıca xüsusiyyətləri, problemləri barədə danışıb. Bu məsələləri klassik iqtisadi nəzəriyyələr əsasında dəyərləndirib. İqtisadiyyatın dövlət tənzimlənməsi, dövlətin iqtisadiyyatdakı rolu və ölkədə makroiqtisadi sabitliyin təmin olumasına dair mülahizələrini bölüşüb. Keçid dövrünün sosial-iqtisadi problemlərini həll edən müstəqil Azərbaycanın uğurlu siyasi, hüquqi və iqtisadi islahatlar nəticəsində müasir inkişaf səviyyəsinə gəlib çıxdığını qeyd edib.
Sonra suallar cavablandırılıb. İqtisadi artıma təsir edən başlıca amillər, makroiqtisadi sabitlik, inflyasiya, milli valyutanın məzənnəsi, bank sektorunun dayanıqlığı, Mərkəzi Bankın funksiyaları, maliyyə siyasəti və iqtisadi aktivlik, faiz, kredit və pul siyasəti, iqtisadiyyatın dövlət tənzimlənməsinin sərhədləri, liberallaşma və s. kimi məsələlər geniş müzakirə olunub.

В Институте Экономики Министерства науки и образования состоялась встреча с советником премьер-министра Азербайджанской Республики, бывшим председателем Центрального банка Азербайджанской Республики, доктором экономических наук Эльманом Рустамовым.
В мероприятии приняли участие преимущественно молодые исследователи и докторанты, а также руководство Института.
Открыл мероприятие генеральный директор Института Экономики, профессор Назим Музаффарли. Затем Эльман Рустамов выступил с докладом на тему «Переходная экономика: теоретико-эмпирическая перспектива». Рассказывая о своих научных интересах и проведенных исследованиях, Эльман Рустамов затронул причины распада бывшего СССР, недостатки социалистической экономики и экономические причины, сдерживавшие ее развитие, социально-экономический кризис 1990-х годов, экономические потрясения, основные особенности и проблемы переходного периода. Он оценил эти вопросы на основе классических экономических теорий и поделился своими взглядами на государственное регулирование экономики, роль государства в экономике и обеспечение макроэкономической стабильности в стране. Эльман Рустамов отметил, что независимый Азербайджан, решивший социально-экономические проблемы переходного периода, в результате успешных политических, правовых и экономических реформ достиг современного уровня развития.
Затем последовали ответы на вопросы участников встречи. Широко обсуждались такие темы, как основные факторы, влияющие на экономический рост, макроэкономическая стабильность, инфляция, курс национальной валюты, стабильность банковского сектора, функции Центрального банка, финансовая политика и экономическая активность, процентная, кредитная и денежно-кредитная политика, границы государственного регулирования экономики, либерализация и др.