Yanvarın 19-da Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi Şurasının iclası keçirilib. Baş direktor, professor Nazim Müzəffərlinin sədrliyi ilə baş tutan toplantıda bir sıra məsələlər müzakirə edilmişdir.
Prof. N.Müzəffərli Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının (AAK) qərarı ilə İnstitutun şöbə müdiri, dosent Allahyar Muradovu iqtisad elmləri doktoru, böyük elmi işçi Səbinə Əsədovanı isə iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcələrinin verilməsi münasibəti ilə təbrik edib, diplomlar təqdim olunub.
Sonra baş direktor Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin əmri ilə İqtisadiyyat İnstitutunun icraçı direktoru təyin olunmuş i.f.d., dosent Famil Rüstəmovu Elmi Şurada təqdim edib. Elmi Şuranın üzvləri bu təyinatı razılıqla qarşılayıblar, icraçı direktora uğurlar arzulayıblar.
Elmi Şurada 2026-2027-ci illərdə İqtisadiyyat İnstitutunun elmi tədqiqat mövzularının müəyyənləşdirilməsi üzrə geniş müzakirələr aparılıb. Elmi Şuraının qərarı ilə 2 illik dövrü əhatə edən “Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının struktur transformasiyasının istiqamətləri” mövzusunda elmi tədqiqat işi təsdiq olunub.
İclasda İnstitutun Təhsil şöbəsinin müdiri, i.f.d. Ellada Xankişiyevanın təqdimatı əsasında doktorantların fərdi iş planları müzakirə edilərək təsdiq olunub.

19 января состоялось заседание Учёного совета Института Экономики Министерства науки и образования. На заседании, проходившем под председательством Генерального директора, профессора Назима Музаффарли, был обсужден ряд вопросов.
Профессор Н. Музаффарли поздравил заведующего отделом Института, доцента Аллахьяра Мурадова, с присвоением степени доктора экономических наук, и старшего научного сотрудника Сабину Асадову с присвоением степени доктора философии по экономике решением Высшей аттестационной комиссии (ВАК) при Президенте Азербайджанской Республики и вручил им дипломы.
Затем Генеральный директор представил Учёному совету доктора философии по экономике, доцента Фамиля Рустамова, которого назначили на должность исполнительного директора Института Экономики. Члены Учёного совета приветствовали это назначение и пожелали исполнительному директору успехов.
Затем члены Учёного совета провели обстоятельные обсуждения по определению научно-исследовательских тем Института Экономики на 2026-2027 годы. Решением Учёного совета была утверждена научно-исследовательская работа по теме «Направления структурной трансформации экономики Азербайджанской Республики» сроком на 2 года.
На основе доклада заведующей отделом образования Института, доктора философии по экономике Эллады Ханкишиевой были обсуждены и утверждены индивидуальные планы работы докторантов.